Sobota, 20 kwietnia 2024 r. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

100-lecie niepodległości RP w Szkole Podstawowej w Sipiorach

W naszej szkole świętowanie Niepodległości rozpoczęło się już 5 listopada i przebiegało zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Z uwagi na Święto Patrona szkoły oraz setną rocznicę odzyskania niepodległości, celebrowanie tych wydarzeń przyjęło różnorodne formy.

W dniach 5 i 6 listopada dzieci wykonywały patriotyczne kotyliony pod kierunkiem p. Iwony Salamon.

7 listopada uczniowie klas IV-VIII razem z opiekunami p.Ewą Socha, p. Moniką Balcer oraz p. Wojciechem Majewskim udali się do Kcyni na spotkanie z historykiem, p. Marcinem Lisieckim, z którym odbyto edukacyjny spacer „Śladami miejsc i ludzi związanych z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919 na terenie Kcyni i okolic”. Na trasie spaceru znalazły się między innymi takie miejsca pamięci jak: Obelisk na Rynku poświęcony Powstańcom ,plenerowe Rzeźby w parku przy GCKiB przedstawiające postacie związane z Powstaniem Wielkopolskim. Ponadto nasz szlak prowadził do Wiaduktu kolejowego dworca PKP oraz Tablicy na budynku dworca PKP, która upamiętnia wyzwolenie Kcyni w noc sylwestrową roku 1918/1919 przez oddziały powstańcze.

Ostatnim punktem spaceru był Pomnik- mogiła Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu na ulicy Nakielskiej. W tym miejscu pamięci  przedstawiciele SU zapalili symboliczne znicze.

Na koniec terenowej lekcji historii uczestnicy spaceru rozwiązywali quiz historyczny przygotowany przez p. Marcina. Efektem końcowym wyjazdu do Kcyni było przybliżenie historii Powstania Wielkopolskiego na terenie miasta Kcynia. Po 146 latach niewoli pruskiej Kcynia i okolice uzyskały upragnioną wolność.

Kolejne dwa wydarzenia miały miejsce 8 listopada. Na przełomie października i listopada  2018 r. został przeprowadzony w SP Sipiory konkurs na gazetkę klasową z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Brały w nim udział klasy IV-VIII . Celem konkursu było rozwijanie u młodzieży poszanowania dla polskiego dziedzictwa narodowego i miłości do ojczyzny. Gazetki miały zawierać  hasło i własnoręcznie wykonane elementy związane ze Świętem Niepodległości. Konkurs wymyśliła i przeprowadziła p. Justyna Rybacka-Zielińska.

Wszystkie gazetki zostały ciekawie i starannie wykonane. Wyniki konkursu:

I miejsce- klasa IV

II miejsce- klasa VII

III miejsce- klasa VI

Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

W obchody 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączyli się również uczniowie klasy V. Przygotowali oni projekt pod hasłem „Trudne drogi do niepodległości- Jak dzieci wrzesińskie historię tworzyły”, na który złożyły się słowo, obraz i dźwięk. Na tle przygotowanej przez piątoklasistów na holu szkoły gazetki uczniowie przypomnieli tragiczną historię bohaterskich rówieśników z Wrześni, ich heroiczną postawę i nieugiętość wobec germanizatora. Następnie zaprezentowali koleżankom i kolegom dwa krótkie filmy będące ilustracją tematu: archiwalną wersję wydarzeń oraz współczesną autorstwa licealistów z Nowego Sącza.

W piątek, 9 listopada 2018 r. nasza szkoła włączyła się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. O godzinie 11:11 w ramach świętowania 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4- zwrotkowy hymn narodowy.

Następnie społeczność szkolna wysłuchała montażu słowno-muzycznego pt. „Wolności pragnę ponad wszystko!”. Myślą przewodnią scenariusza był przekaz, iż 11 listopada 1918 r. jest jedną z najważniejszych dat w dziejach naszej Ojczyzny, bo wieńczy dążenia kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości.

Niepodległość wywalczyli sobie sami Polacy, wykorzystując sprzyjające okoliczności historyczne.

Treści historyczne przeplatały piosenki patriotyczne: „Jestem Polakiem”, „Piosenka małego patrioty”, „Co to jest niepodległość”.

Wykonawcami przedstawienia były dzieci z klasy 0 oraz uczennice klasy VIII. Występ uczniów przygotowała p. Dorota Gwit i p. Ewa Socha.

Piękna dekoracja w Sali gimnastycznej powstała z inicjatywy p. Zofii Sobocińskiej.

Efektem okolicznościowego montażu było emocjonalne zaangażowanie zarówno występujących, jak i widzów.

W dniu 13 listopada uczniowie naszej szkoły odwiedzili , zawsze gościnne, progi siedziby Stowarzyszenia Patriotyczno –  Historycznego 1939 w Nakle nad Notecią. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Starsza wiekowo grupa wzięła udział w lekcji pt. ,,1918 – 1945 – trudne drogi do niepodległości”. Na młodszą natomiast czekało wyzwanie w postaci sprawdzenia swojej wiedzy nt. symboli narodowych podczas zajęć pt. ,,Kto ty jesteś? Polak mały”. Obydwie grupy zwiedziły również ekspozycje zawierającą elementy umundurowania i uzbrojenia wojskowego.

Dziękujemy panu Piotrowi Stranz – łowczemu z Koła nr 84 ,,Dąb” w Kcyni  za sfinansowanie wycieczki oraz Stowarzyszeniu  Patriotyczno- Historycznemu1939 w Nakle nad Notecią za zorganizowanie ,,żywej lekcji”  historii.

Dnia 16 listopada 2018 roku zakończyły się  w Szkole Podstawowej im. Pamięci Obrońców Niepodległości uroczystości związane  z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę oraz Święta Patrona. Tego dnia odbył się koncert okolicznościowy Orkiestry Dętej przy OSP Kcynia. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu przy akompaniamencie orkiestry ,zgromadzeni słuchacze wysłuchali wiązanki pieśni patriotycznych i marszy. W czasie przerwy kapelmistrz Mariusz Skotnicki przybliżył zgromadzonym skład orkiestry   i pokrótce przedstawił budowę i rodzaje instrumentów wchodzących w jej skład. Dzięki temu koncert spełnił rolę nie tylko  kulturalną ,ale i edukacyjną.

W 2013 r. naszej szkole przyznano Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. To zaszczytne wyróżnienie jest dla nas zobowiązaniem do dalszej troski o przodków, aby pamięć o nich przetrwała dla następnych pokoleń.

Obchody Niepodległości miały u nas różnorodny charakter po to, by kształtować u młodego pokolenia trwałe wartości: dumę narodową i szacunek, który powinien być wyrażany postawą, działaniem i ubiorem.

Materiał: SP Sipiory

--> wstecz