Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Linie kolejowe wpisane do Planu Spójności Województwa

Dobiegają końca prace nad kluczowym wojewódzkim dokumentem planistycznym w dziedzinie infrastruktury transportowej, kujawsko-pomorskim planem spójności komunikacji drogowej i kolejowej do 2020 roku. W puli jest 206 milionów euro na przedsięwzięcia w dziedzinie infrastruktury drogowej i kolejowej oraz rozwój pozamiejskiego transportu publicznego. Projekt dokumentu uwzględnia między innymi rewitalizację linii kolejowej od Bydgoszczy przez Kcynię do granicy województwa z Wielkopolską.

Wpisanie linii kolejowych nr 356 i 281 do tego ważnego dokumentu, możliwe było w szczególności dzięki wielomiesięcznym staraniom i zabiegom Burmistrza Kcyni p. Marka Szarugi.

Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu – Plan spójności komunikacyjnej jest jednym z wymaganych przez Komisję Europejską dokumentów programowych związanych z wykorzystaniem środków pomocowych perspektywy 2014-2020. Wychodząc z diagnozy obecnej sytuacji komunikacyjnej regionu, nakreśla politykę transportową samorządu województwa i wskazuje konkretne przedsięwzięcia inwestycyjne do zrealizowania. Zakładamy, że na inwestycje drogowe przeznaczymy 140 milionów euro, na rozwój pozamiejskiego transportu publicznego 15 mln euro i ponad 50 milionów euro na rozwój i modernizację infrastruktury kolejowej. Źródłem finansowania będzie przede wszystkim Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Wybór projektów do zrealizowania jest uwarunkowany umową partnerstwa między Polską a KE oraz ramami wyznaczonymi przez dokumenty rządowe.

W odbywających się od września do listopada 2015 konsultacjach społecznych wzięło udział 150 podmiotów (osób fizycznych i instytucji), zgłoszono prawie 600 uwag i wniosków. Wszystkie poddano wnikliwej analizie.

W uzupełnionym projekcie znalazł się zapis dotyczący planowanej rewitalizacji kolejowego ciągu komunikacyjnego od Bydgoszczy przez Kcynię do granicy województwa do wyboru w dwóch wariantach: (I) Nakło nad Notecią – Kcynia – granica województwa (linie nr 281 i 356) lub (II) Bydgoszcz – Szubin – Kcynia – granica województwa (linia nr 356). Proponuje się elastyczny model finansowania tej inwestycji. Polegałby on na wykorzystaniu pozostałych środków z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz środków własnych zarządcy infrastruktury. Realizacja inwestycji uwarunkowana jest zawarciem porozumienia ws. wspólnego finansowania kolejowych przewozów pasażerskich przez samorządy lokalne położone wzdłuż przebiegu rewitalizowanego odcinka.

materiał: Ewa Hałas w oparciu o informacje Rzecznika Prasowego Województwa Kujawsko – Pomorskiego www.kujawsko-pomorskie.pl

--> wstecz