Piątek, 19 kwietnia 2024 r. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Noc w Muzeum – Powiedzieli sobie Tak- wernisaż w muzeum

POWIEDZIELI SOBIE TAK to tytuł nowej wystawy, którą otwarto 20 maja w Muzeum Ziemi Szubińskiej w ramach akcji NOC MUZEÓW. Po części wystawa POWIEDZIELI SOBIE TAK jest kontynuacją projektu ALBUM RODZINNY realizowanego w 2015 r. Przygotowania do tej wystawy trwały ponad rok, a pomysł pojawił się jeszcze wcześniej. Przez ten czas gromadziliśmy eksponaty. Szukając pamiątek ślubnych, ogłosiliśmy apel, który spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem mieszkańców Szubina, regionu i nie tylko.
Wernisaż wystawy miał wyjątkową oprawę. Było to wydarzenie, które podzielono na 5 aktów. W pierwszej odsłonie wystąpił Teatr Meandry. Młodzież pod kierunkiem Mariusza Zielińskiego zaprezentowała fragment „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, występ zatytułowano „Trza być w butach na weselu”. W drugim akcie dyrektor muzeum Kamila Czechowska przedstawiła tradycję weselną na Pałukach i w Wielkopolsce. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Moreno AS, który zaprezentował wiązankę utworów weselnych oraz zapewnił oprawę muzyczną do aktu IV. A był to pokaz sukien ślubnej. W sukniach wypożyczonych z Wypożyczalni Sukien Karmen, w makijażu stworzonym w Salonie Kosmetycznym Dagmary Sulej i fryzurach z Salonu Fryzjerskiego Grażyny Rejment zaprezentowały się modelki: Natalia Jaroszewska, Beata Danielewska-Szymczak, Magdalena Szmyt, Małgorzata Lewczyńska, Paulina Trela, Magdalena Brzykcy. Towarzyszyli im Lena Chłapek, Maciej Chłapek i Mateusz Berka. Panny Młode otrzymały róże ufundowane przez Kwiaciarnię Azalia Państwa Springer. Akt V – zwiedzanie wystawy POWIEDZIELI SOBIE TAK – był ostatnim elementem spotkania. Na wystawie można obejrzeć nie tylko zdjęcia, ale też inne pamiątki: telegramy, zaproszenia, zawiadomienia, podziękowania, dokumenty, fragmenty serwisów podarowanych młodej parze, a także suknie i garnitury oraz inne elementy garderoby ślubnej. Wesele zwykle nie odbywa się bez tortu, którym również poczęstowano gości w muzeum, a także prezentów dla organizatorów uroczystości, w przypadku wesela są to państwo młodzi, a dziś było to muzeum. Dyrektor muzeum zaprezentowała gościom przesłany przez Hansa Joachima Fritza z Niemiec piękny prezent dla muzeum – zdjęcie z Szubina z odwiertów wydobywania soli, fotografię wykonano na początku XX w. Nie zabrakło życzeń dla organizatorów. Złożyli je miedzy innymi w imieniu rodziny Danuta Siewkowska i Elżbieta Szubertowska, w imieniu powiatu radny Wojciech Betke.
Wernisaż był też okazją do wręczenia nagród lauretom Gminnego Konkursu Wiedzy o Mieście i Gminie Szubin dla osób dorosłych. Konkurs przeprowadzony został w muzeum 5 maja 2016 r., była to druga edycja konkursu wiedzy dla dorosłych. Zwycięzcą została Małgorzata Lewczyńska, drugie miejsce zajęła Magdalena Wojtas-Gnat. Gratulujemy wiedzy i dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do uatrakcyjnienia tego wydarzenia. Dziękujemy wszystkim tym, którzy podzieli się swoimi pamiątkami rodzinnymi, byli to: Halina Andrzejewska, Danuta Siewkowska, Artur Przemorski, Irena Wojciechowska, Andrzej Kobus, Ewa Stróżyńska, Janusz Pacer, Monika Jarek, Maria Kuźma, Józefa Bera, Elżbieta Grzelak, Arleta Jagodzińska, Krystyna Jarocka, Patryk Dzikowski, Małgorzata Drzewiecka, Jerzy Maciejewski, Jadwiga Erdmann, Jolanta Kozik, Jadwiga Wołczuk, Piotr Adamczewski, Alina Skrobich, Maria Janowska, Maria Dadzibóg-Matusiak, Maria Piekarska, Krystyna Piątek, Mieczysław Lubawy, Magdalena Szmyt, Bartosz Szymczak, Natalia Jaroszewska, Barbara Jarzyna, Agnieszka Kończal, Bernadeta Kobierowska, Jerzy Wolender, Anna Wojtas, Ryszard Adamczewski, Jerzy Włoszczyński, Mirosław Rzeszowski, Halina Skalska, Agnieszka Kulpeksza, Elżbieta Stachowiak, Teresa Tatar, Anna Tokarczyk, Maria Tokarczyk, Halina i Mieczysław Cieniuchowie, Teresa i Bolesław Foigt, Ewa Kordek, Maria Cyganek, Lidia Dąbrowska, Benigna Olszewska, Anna Sergott z Muzeum Ziemi Krajeńskiej oraz Urząd Stanu Cywilnego Szubin i Parafia św. Wita w Słupach. A szczególnie serdecznie dziękujemy partnerom muzeum za społeczne zaangażowanie w realizację wydarzenia: Wypożyczalni Sukien KARMEN za udostępnienie modelkom sukien i innych elementów ubioru ślubnego oraz elementy wystroju wnętrza, Salonowi Fryzjerskiemu Grażyny Rejment i Salonowi Kosmetycznemu Dagmary Sulej za przygotowanie modelek, kwiaciarni Azalia Springer E.G. za kwiaty, zespołowi Moreno AS za oprawę muzyczną i Mariuszowi Zielińskiemu i Teatrowi Meandry za przedstawienie fragmentu „Wesela”. Zapraszamy wszystkich do zwiedzania wystawy.
tekst: Kamila Czechowska
zdjęcia: Katarzyna Tatar, Kamila Czechowska

--> wstecz