Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Uczniowie z Dziewierzewa na Mazurach, Suwalszczyźnie i na Litwie

W dniach 29 maja 2017 – 2 czerwca 2017 trwała nasza szkolna wycieczka na Mazury, Suwalszczyznę oraz na Litwę. To z pewnością 5 niezapomnianych dni dla 45 uczestników i opiekunów: p. Zofii Świerc, Anny Ososko, Marii Kamińskiej i Grzegorza Krusia.
Od pierwszego do ostatniego dnia wyjazdu na uczniów czekało mnóstwo atrakcji, ciekawych miejsc i radości, którą dzieliliśmy się nawzajem.
Ale od początku:
W poniedziałek – nasz pierwszy przystanek to Grunwald, czyli pola, na których rozegrała się słynna bitwa z 1410r. Następnie udaliśmy się do Olsztyna, w którym odwiedziliśmy Planetarium. Tam uczestniczyliśmy w seansie pokazowym „Kosmiczny expres”. Kolejnym naszym przystankiem były urokliwe Mikołajki, a tam niezwykła atrakcja – rejs statkiem po największym jeziorze Mazur – Śniardwy. Słońce, woda, mewy i dobre humory… Czego chcieć więcej? Z Mikołajek, w godzinach wieczornych dotarliśmy do Nowej Wsi koło Suwałk, gdzie znajdował się nasz ośrodek.
We wtorek odwiedziliśmy Wigry i znany Zespół Klasztorny Kamedułów. To jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny, położony w Wigierskim Parku Narodowym. Następnie udaliśmy się do Krasnogrudy, w którym odwiedziliśmy dworek Czesława Miłosza. Obecnie znajduje się tam Centrum Dialogu. Z Krasnogrudy wyjechaliśmy do Sejn, kolejnego pięknego miejsca w malowniczej Suwalszczyźnie, gdzie gołym okiem zauważyć można przenikanie się kultur.
W Sejnach nawiedziliśmy barokową bazylikę mniejszą pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Stanowi ona część dawnego kompleksu klasztornego dominikanów i jest prawdziwą atrakcją turystyczną północno-wschodniej Polski. Na początku XVII w. do klasztoru sprowadzono słynącą łaskami drewnianą figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Z Sejn udaliśmy się do Augustowa i kolejny raz czekał nas rejs statkiem do Studzienicznej. Przy pięknej, słonecznej pogodzie, pełni humorów, na pokładzie statku podziwialiśmy malownicze okolice Kanału Augustowskiego. Wtorkowy dzień zakończył się spacerem nad Jezioro Gałęziste.
Środa – to wyjazd na Litwę. Pobyt tam rozpoczęliśmy od słynnehgo cmentarza na Rossie, gdzie spoczywa serce Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolejnym przystankiem były Troki, a więc gotycki zamek na wyspie. Zobaczyliśmy też domy Karaimów oraz mogliśmy spróbować słynnych karaimskich pierogów- kibin.
Z Trok, pojechaliśmy do stolicy Litwy, czyli Wilna. Tutaj zobaczyliśmy znane miejsca, związane z wielkimi Polakami oraz spacerowaliśmy uliczkami Wilna. Odwiedziliśmy cerkiew parawosławną, dzielnicę żydowską, sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w ktorym znajduje się oryginał obrazu « Jezu ufam Tobie ». Ogromne wrażenie na wszystkich zrobił piękny kościół św. Piotra i Pawła, nazywany perłą baroku.
Oczywiście udaliśmy się też do Ostrej Bramy, nawidzając kaplicę z cudownym obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. W późnych godzinach wieczornych nieco zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do naszego ośrodka.
W czwartek obchodziliśmy Dzień Dziecka, a więc na naszych uczestników czekało rówież wiele atrakcji i niespodzianek. Były słodycze i gromkie «Sto lat» w wykonaniu opiekunów. Od rana też uczniowie uczestniczyli w pokazie przygotowania ciasta – tzw. Mrowiska. Chętnych do wałkowania, pieczenia, z awłaszcza degustowania ciasta nie brakowało. Następnie udaliśmy siuę do Puńska, gdzie nawiedziliśmy słynną Osadę Jaćwiesko – Pruską. Stamtąd pojechaliśmy w Dolinę Issy, gdzie kręcone były sceny filmu «Pan Tadeusz». Dzień zakończył się wspólnym ogniskiem.
Piątek – w ostatni dzień naszej wycieczki odwiedziliśmy miejscowość Mamerki, gdzie znajduje się Muzeum II wojny w schronach – Centrum Dowodzenia i Łączności III Rzeszy. Kilka chwil spędziliśmy też nad jeziorem Mamry. Kolejnym przystankiem była Święta Lipka – słynne na Mazurach Sanktuarium Maryjne, znane przede wszystkim z koncertów organowych.
Ostatnim punktem programu był Gietrzwałd, Sanktuarium Maryjne ze słynnym obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
Oczywiście w drodze powrotnej odbył się tradycyjnie quiz wiedzy, który jak zawsze wypadł na szóstkę! W późnych godzinach nocnych szczęśliwie, pełni radości i niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Dziewierzewa. Z pewnością chwile spędzone razem w tak niezwykle malowniczej części Polski zapamiętamy na bardzo długo.

materiał: ZS w Dziewierzewie

 

--> wstecz