Niedziela, 20 stycznia 2019 r. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Obchody Święta Patrona Szkoły i Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Sipiorach

Obchody Święta Patrona Szkoły i Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w Sipiorach

W dniu 7 listopada w ramach obchodów 16. rocznicy Święta Patrona Szkoły uczniowie klas IV-VII wzięli udział w wycieczce do Nakła nad Notecią.

Wyjazd rozpoczął się rankiem gdy uczestnicy wraz z opiekunami wyruszyli autokarem w kierunku Nakła. Po krótkiej podróży dotarliśmy do siedziby Stowarzyszenia Patriotyczno- Historycznego 1939, która mieści się w schronie przy ulicy Gimnazjalnej. Na miejscu oczekiwali nas już członkowie Stowarzyszenia wraz z którymi zeszliśmy do podziemi budynku gdzie mieści się schron.

Pierwszym etapem „żywej lekcji” historii była prezentacja multimedialna pt. „Trudne drogi do niepodległości 1918-1945”. Podczas bogato ilustrowanej epokowymi zdjęciami projekcji dowiedzieliśmy się jak wyglądały burzliwe czasy kształtowania się naszej młodej Ojczyzny.

W płynny sposób przeszliśmy do wojny obronnej 1939 roku i trudnych czasów okupacyjnej rzeczywistości. Zrozumieliśmy również jak gorzki smak miało „wyzwolenie” naszych ziem przez Armie Czerwoną.  Dodatkowym atutem lekcji był fakt skupienia się prowadzącego na naszych terenach.  Miejsca ,a czasem i nazwiska brzmiały znajomo co jeszcze bardziej potęgowało wrażenie jakie wywołała na nas lekcja.

W drugim etapie naszej wizyty przeszliśmy do sali ekspozycyjnej SPH1939 gdzie każdy uczestnik mógł dotknąć, a nawet przymierzyć historię.  Mundury żołnierzy, w tym mundur obrońców naszych ziem we wrześniu 1939 żołnierza Batalionu Obrony Narodowej Nakło/Kcynia, broń oraz elementy wyposażenia cieszyły się dużym powodzeniem. Każdy mógł samodzielnie przekonać się jak ciężki był hełm czy wojskowy plecak, oraz jak „gryzł” sukienny mundur.

Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, tak i nasza wizyta w gościnnych progach SPH1939 dobiegła końca. Gromko podziękowaliśmy za wspaniałą gościnę.

Jednak  w myśl zasady „coś dla ducha i coś dla ciała” po drodze wstąpiliśmy na małe co nieco do restauracji „Na talerzu”  aby zaspokoić nadszarpnięty wysiłkiem umysłowym apetyt. I tu czekała na nas kolejna tego dnia atrakcja. Właściciel lokalu widząc nasz entuzjazm w pochłanianiu jego dań zaprosił kilku z nas do samodzielnego zmierzenia się  z, jak się okazało, niełatwą sztuką wyrobu tego włoskiego specjału.

Po wizycie w restauracji zmęczeni, ale nie głodni, udaliśmy się w stronę Sipior żywo komentując atrakcje które nas tego dnia spotkały.

 

9 listopada szkoła w Sipiorach świętowała Dzień Patrona Szkoły oraz Narodowe Święto Niepodległości. Wyjątkowa oprawa towarzyszyła podwójnym obchodom: wprowadzono poczet sztandarowy szkoły oraz odśpiewano wspólnie hymn narodowy i Rotę.

Cała społeczność szkolna w odświętnych strojach wysłuchała montażu słowno-muzycznego pod tytułem „Nasze drogi ku wolności”, który zaprezentowali uczniowie klas VI-VII pod kierunkiem p. Ewy Socha.

Na część artystyczną akademii składał się również występ dzieci z oddziału przedszkolnego, który przygotowała p. Dorota Gwit.

Usłyszeliśmy historyczną prawdę o tym, jak trudna była droga Polaków do wolności, kiedy w 1914 wybuchła I wojna światowa, zaborcy znaleźli się po przeciwnych stronach barykady.  Polacy wyczuli swoją wielką szansę i ją wykorzystali, po 123 latach nieobecności, Polska wróciła na mapy Europy i świata.

Szkolną uroczystość uświetniła prelekcja pt. „Nie o zemstę, lecz o pamięć i modlitwę wołają ofiary”. Prelegentem był p. Marcin Lisiecki, nauczyciel historii, który zaprzyjaźniony jest z naszą placówką.  W prelekcji przedstawił najnowsze wyniki swoich badań dotyczących pomników pamięci na terenie Sipior i okolic. Była to ciekawa lekcja historii. Dziękujemy!

Zgodnie z tradycją szkoły delegacja Samorządu Uczniowskiego ze swoim opiekunem, p. Moniką Balcer złożyła wiązankę oraz zapaliła znicz pod Tablicą pamiątkową na budynku szkoły.

Tablica ta powstała jako wyraz hołdu mieszkańcom wsi Sipiory i okolic maltretowanych w tym budynku przez niemieckie władze okupacyjne 1939-1940.

Wcześniej delegacje poszczególnych klas wraz z wychowawcami zapaliły znicze na pomnikach pamięci, nad którymi nasza szkoła sprawuje opiekę.

Dbamy o naszych przodków, aby pamięć o nich przetrwała dla następnych pokoleń.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Patriotyczno-Historycznemu 1939 z Nakła nad Notecią  za sfinansowanie wycieczki oraz ufundowanie zniczy.

Materiał: SP Sipiory

--> wstecz