Poniedziałek, 22 lipca 2019 r. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

100 uczniów, 100 kartek na 100 lecie Niepodległości w Laskownicy

9 listopada w naszej szkole miały miejsce niezwykłe obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Zaczęło się od wspólnej fotografii na płycie boiska- cała społeczność szkolna została ustawiona przez naszego plastyka pana Roberta Końca w liczbę 100 . Uczniowie trzymali wzniesione do góry białe i czerwone kartki, które ułożyły się w imponującą flagę Polski. Widok z góry był naprawdę niesamowity.

Następnie odbyła się uroczysta akademia w formie montażu słowno- muzycznego, którą przygotowała dyrektor Marzena Wessołowska z klasą szóstą .Początek to wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu przez uczennicę klasy czwartej Aleksandrę Pachulską. Młodzi artyści-szóstoklasiści niezwykle wyraziście wcielili się w rolę uczniów( Natalia Czyż i Mikołaj Wiśniewski), babci (Wiktoria Stałowska) oraz rodzica (Tomasz Wiącek), nauczyciela (Patrycja Siwiak), żołnierza (Kacper Bączkowski) , księdza (Filip Mróz) , gazeciarza(Pola Koniec) oraz naszej Ojczyzny Polski(Oliwia Rzepecka). Pozostałe osoby pełniły role narratorów i recytatorów(Anna Heymann, Martyna Nowak, Kinga Ciemnoczołowska, Zuzanna Hanyżewska , Julia Wiśniewska i Nicole Panek). Podsumowaniem była piosenka w wykonaniu uczennicy klasy I Wiktorii Jurek,, Co to jest niepodległość?”, która wielu z nas poruszyła do głębi i sprawiła ,że w oczach pojawiły się łzy wzruszenia.

Kolejny punkt obchodów przypadł na godzinę 11.11. Wówczas cała społeczność włączyła się w bicie rekordu Polski w jednoczesnym śpiewaniu czterech zwrotek hymnu. To był niezwykle doniosły i uroczysty moment w całej akademii.

Po tym pozostało nam już wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zaintonowanych przez szóstą klasę przygotowaną perfekcyjnie przez panią Annę Pachulską, do którego przyłączyła się cała szkoła. W specjalnie przygotowanych na Stulecie Niepodległości Polski śpiewnikach znalazły się teksty: ,,Przybyli ułani pod okienko”, ,,Ojczyzno ma”, ,,Dziewczyno z granatem”,  ,,Warszawskie dzieci” czy ,,Hej, hej ułani”. Całą uroczystość zakończono odśpiewaną na stojąco ,,Rotą”.

Wszystko to odbywało się na tle pięknej scenografii zaprojektowanej przez nieocenionego pana Roberta Końca , któremu tak spektakularny efekt udało się uzyskać przy pomocy panów: Krystiana Wojtalewicza i Jerzego Mroza.

Następnie wręczono nagrody laureatom konkursów: wiedzy ,,Czy znasz swój kraj?”, recytatorskiego ,,Myśląc Ojczyzna…”, plastycznego organizowanego przez Zakład Poprawczy w Kcyni oraz bibliotecznego związanego z obchodami październikowego Święta Bibliotek Szkolnych.

materiał: SP Laskownica

--> wstecz