Piątek, 19 kwietnia 2024 r. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

8 Profitów Terytorialsa

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w ramach utworzonych Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) sformowana została 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.

Jej Stałym Rejonem Odpowiedzialności (SRO) są powiaty: toruński, aleksandrowski, włocławski, radziejowski, lipnowski, rypiński, golubsko-dobrzyński, brodnicki, wąbrzeski, grudziądzki, chełmiński, świecki, tucholski, sępoleński, bydgoski, nakielski, żniński, mogileński, inowrocławski.

8K-PBOT realizuje zadania formacji, do których należy utrzymanie powszechnej gotowości do obrony terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych, likwidacja ich skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego, a także udział w realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Współpraca z elementami podsystemu pozamilitarnego państwa (w tym szczególnie z samorządami terytorialnymi, policją, itp.) oraz kształtowanie w społeczeństwie postaw i wartości patriotyczno-obywatelskich.

Główne zalety bycia Terytorialsem to szerokie możliwości kształcenia, szkolenia i bezpośredniego działania w stałym rejonie odpowiedzialności.

Profity Terytorialsa

 

  1. Ulga w transporcie kolejowym – żołnierzowi WOT, który zamieszkuje poza miejscem pełnienia służby przysługuje prawo do zwrotu kosztów dojazdu na szkolenie wojskowe – w obie strony. Dodatkowo żołnierz TSW jest uprawniony do ulgi przy dojazdach środkami publicznego transportu kolejowego – ulga 78%.

 

  1. Udzielanie urlopu – żołnierzowi WOT pełniącemu TSW rotacyjnie, pracodawca udziela na okres trwania tej służby urlopu bezpłatnego. Udzielony urlop bezpłatny przez pracodawcę w związku ze służbą jest wliczony do okresu pracy,  od którego zależą uprawnienia pracownicze. Cały proces szkolenia został zaprogramowany w taki sposób, aby możliwe było pogodzenie służby wojskowej z życiem zawodowym i osobistym.

 

  1. Zalety finansowe- w zależności od stopnia wojskowego, żołnierzom wypłacany jest raz w miesiącu dodatek za gotowość bojową (365zł) oraz za każdy dzień ćwiczeń.

 

  1. Kursy dla terytorialsów – nowe możliwości – podwójne korzyści. Kursy uprawniające do obsługi maszyn inżynieryjnych, kursy prawa jazdy na uprawnienia dla kierowców pojazdów wszystkich kategorii, kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) dający tytuł ratownika oraz kurs ratownictwa pola walki (TC3), który może być przydatny w działaniach WOT w przypadku zdarzeń kryzysowych, kursy dowódcze w zakresie dowodzenia i zarządzania, organizowane na wojskowych uczelniach wyższych.

 

  1. Możliwość rejestracji poprzez platformę internetową e-PUAP, jak również odbycia kursów podoficerskich i oficerskich.

 

  1. Ubezpieczenie zdrowotne – każdy żołnierz TSW rotacyjnie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Każdy żołnierz pełniący TSW zobowiązany jest poinformować dowódcę (w sposób pisemny) o tym, że jest bądź nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.
    W takich przypadkach składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca jednostka wojskowa. W przypadku ochotników objętych ubezpieczeniem zdrowotnym składkę opłacają dotychczasowi płatnicy (pracodawca, zleceniodawca, uczelnia, zakład pracy, etc.).

 

  1. Żołnierz pełniący TSW może zostać powołany do służby kandydackiej lub zostać żołnierzem zawodowym, na zasadach pierwszeństwa, jeśli pełnił TSW przez okres co najmniej 3 lata.

 

  1. Żołnierz pełniący TSW może zostać skierowany w podróż służbową, którą rozlicza delegująca go jednostka wojskowa. Żołnierzowi przysługuje zwrot kosztów za przejazd, noclegi, diety oraz zwrot innych niezbędnych kosztów poniesionych w związku z podróżą służbową.

 

Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani
z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą.

 

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już ponad 19,5 tys. żołnierzy, w tym ponad 16,5 tys. żołnierzy OT oraz 3 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

 

por. dr Diana Warchocka

rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

--> wstecz