Czwartek, 28 marca 2024 r. Imieniny Anieli, Kasrota, Soni

Andrzejkowe spływy kajakowe

Zgodnie z zapowiedzią sprzed dwóch tygodni kajakarze z Koła Turystów Górskich im. Klimka Bachledy w Kcyni, wspierani przez wychowanków i pracowników kcyńskiego zakładu poprawczego, zorganizowali w mijającym tygodniu dwa spływy: 23 listopada na Łobżonce i 24 listopada na Sępolence.
Pierwszy spływ odbył się na odcinku z Wyrzyska do Osieka. Wzięli w nim udział wychowankowie – doświadczeni kajakarze z ZP Kcynia. Coraz chłodniejsza aura skłania nas do korzystania z uroków łatwiejszych odcinków tej wspaniałej rzeki. Celem tego spływu było doskonalenie umiejętności pokonywania przeszkód naturalnych na wodzie szybko płynącej, wzajemna asekuracja i pomoc w sytuacjach kryzysowych. Te nieliczne, które spotkaliśmy na swej drodze, umożliwiły nam jeszcze lepsze wczucie się w nurt rzeki. Mogliśmy odczytać, gdzie ukrywają się przykosy, głazy i zanurzone pod taflą wody konary. Łobżonka na tym odcinku mogłaby z powodzeniem stać się doskonałym produktem turystycznym zarówno dla Wyrzyska, jak i Osieka. Problemem, z którym lokalne władze nie mogą sobie poradzić od wielu lat, są odpadki komunalne zalegające dno tej rzeki: lodówki, telewizory, opony…. Po dopłynięciu do Osieka rozgrzaliśmy się przy ognisku, zajadając przepyszne kiełbaski.
Drugi spływ był zorganizowany dla licznej rzeszy kajakarzy, między innymi z Pakości, Chojnic, Torunia, Tucholi, Sępólna Krajeńskiego i Kcyni. Był on kontynuacją spływu sprzed dwóch tygodni, kiedy to płynąc do miejscowości Ciosek, dotarliśmy do Motyla. Ilość zwalonych drzew w nurcie Sępolenki była wtedy tak wielka, że w ciągu 4 godzin pokonaliśmy tylko osiem kilometrów. W ubiegłą sobotę dopłynęliśmy ostatecznie do ujścia Sępolenki – do Zalewu Koronowskiego. Tym razem, płynąc w głębokim jarze powoli i systematycznie pokonywaliśmy przeszkody leżące od wielu lat w nurcie rzecznym i przegradzające ją, tworząc wymyślne barykady. Sceneria, która nas otaczała byłaby doskonałym natchnieniem niejednego artysty. W głębokim wąwozie, otoczonym mglistym woalem toczyła swe wody niewielka rzeka, lśniąc stalowym blaskiem, szemrząc na wypłaceniach wśród głazów. Zastanawiała się, kto zakłóca ciszę zalegającą o tej porze roku te leśne ostępy. A wokół stare zmurszałe pnie kończyły swój doczesny byt, obrośnięte porostami i mchami, kruszone uderzeniami fal zamarzającymi w fantazyjne lodowe wzory. Woda wypłukiwała resztki ziemi spomiędzy korzeni powalonych karp, ukazując nagie wężowe sploty, rozpaczliwie wczepiające się w strome skarpy. Nasze kajaki jak kolorowe motyle śmiało przelatywały przez ten mroczny krajobraz. Najlepszym sposobem na nie było mozolne przeciskanie się pod nimi, często nurkując w zimnej wodzie lub taplając się w przybrzeżnym błocie. Innym rozwiązaniem było odważne wymagające siły i współpracy przerzucanie kajaków razem z załogantem nad drzewami. Wzajemnie sobie pomagając i wspierając się, dopłynęliśmy do mety. Jeszcze tylko szybkie przebranie się w suche rzeczy i spływ mogliśmy zakończyć przy grillu u gościnnych kolegów z Sępólna Krajeńskiego. Na naszych andrzejkowych spływach wosk co prawda się nie lał lecz można było sobie wywróżyć z doskonałej zabawy, że przyszłoroczny sezon kajakowy będzie także pełen atrakcji i wspaniałych przygód.
Ten sezon kajakowy dla nas jeszcze się nie zakończył…

materiał: Jacek Maćkowski

--> wstecz