Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Bez tego nie podpisuj, czyli jak powinna wyglądać umowa pożyczkowa

Umowy, pod którymi się podpisujemy i regulaminy, które powinniśmy czytać, niejednokrotnie zawierają konkretne odpowiedzi na nasze pytania i wątpliwości. Wystarczy się z nimi zapoznać, ale… rzadko to robimy, z góry zakładając, że cechuje je zbyt skomplikowany język, że są za długie. Stąd bierze się wiele nieporozumień, a także problemów z egzekwowaniem swoich interesów. Dlatego zanim weźmiesz pożyczkę, przeczytaj umowę, której podpis uruchamia transfer gotówki. Dowiedz się, które elementy są w niej niezbędne.

Czytaj umowy, nie ryzykuj

Nasz podstawowy apel w tym artykule brzmi: sprawdź, co powinna zawierać umowa pożyczki. To nie powinno dziwić, wszak często słyszysz, że konsumenci tracą tylko przez brak zainteresowania tym, co zostało napisane „drobnym druczkiem”. Można zżymać się na autorów przepisów czy dokumentów, że stosują zbyt skomplikowany język, że nie są przyjaźni odbiorcy, ale dopóki działają w granicy prawa, Twoje oburzenie zdaje się na nic. Albo zaczniesz interesować się formalną stroną swoich decyzji, albo notorycznie będziesz narażać się na kłopoty. Pora przedstawić najważniejsze elementy umów pożyczkowych.

Jak powinna wyglądać umowa pożyczkowa

Strony umowy

Umowa pożyczkowa już na samym początku powinna zawierać informację, kto od kogo pożycza środki. Niby brzmi to banalnie, ale tej informacji nie może zabraknąć. Jeśli chodzi o nas, zwykłych, indywidualnych klientów – powinniśmy przedstawiać się imieniem i nazwiskiem, numerem PESEL, datą urodzenia oraz adresem zamieszkania. To jasna, jednoznaczna identyfikacja. Z kolei po stronie firmy pożyczkowej musi znaleźć się nie tylko jej nazwa, ale również adres, wraz z numerami REGON, NIP i KRS.

Kwota i warunki

W każdej umowie pożyczkowej muszą znaleźć się jasne informacje na temat wysokości pożyczanej kwoty, a także konkretnych warunków (np. oprocentowanie, prowizja, forma przekazania środków). Trzeba wiedzieć, kiedy umowa jest podpisana, ale i kiedy mija termin spłaty. Wszystko powinno być podane maksymalnie precyzyjnie i jednoznacznie. Jakie są odsetki, prowizja, inne koszty? Kto przygotowuje umowę, jest zobowiązany do podania całkowitego kosztu pożyczki. Pamiętaj, że powinno zależeć Ci na dokładnej lekturze tych elementów. Im więcej spraw jest jasnych przed złożeniem podpisu, tym mniejsze ryzyko uwikłania się w zobowiązanie, które nie jest dla nas korzystne i bezpieczne. Jeżeli firma oferuje takie usługi jak wydłużenie spłaty czy refinansowanie, informacje na ten temat również muszą się pojawić w podstawowej umowie.

Konsekwencje

Umowa musi precyzować, jakie są konsekwencje niedopełnienia zobowiązań przez klienta, tzn. co się stanie, jeżeli nie odda pieniędzy w terminie. Jakie są karne odsetki i inne koszty (np. monitu ponaglającego)? Czy istnieją jakieś formy zabezpieczenia? Niejasności w tym punkcie są często najbardziej kosztowne.

Artykuł sponsorowany.

--> wstecz