Piątek, 25 maja 2018 r. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Bezpłatnie przebadano ponad 60 dzieci

W dniu 10 września 2016 r. w Zespole Szkół w Mycielewie oraz w Przedszkolu Miejskim w Kcyni miały miejsce badania podoskopowe stóp, skierowane do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym z terenu naszej Gminy. Była to kolejna akcja promocji zdrowia, przeprowadzona wspólnie ze Stowarzyszeniem Flandria, z którym nasza Gmina ma od 2014 roku podpisaną umowę partnerską. W badaniach uczestniczyła przedstawicielka Flandrii – p. Agnieszka Ruczyńska, dzięki współpracy z którą możliwe są do realizacji tak ciekawe i potrzebne działania prozdrowotne. Badania dzieci przeprowadzała p. Emilia Polewska – fizjoterapeutka z Bydgoszczy. 

Tego typu badania, dzięki wspaniałej współpracy z dyrekcją i kadrą Przedszkola w Kcyni oraz ZS w Mycielewie, były już organizowane po raz trzeci.

W sumie przebadanych zostało aż 60 dzieci. Rodzice nie kryli zadowolenia z możliwości bezpłatnego sprawdzenia stanu zdrowia swoich pociech, tym bardziej, iż nie ma możliwości ich wykonania bez skierowania do ortopedy. Badanie podoskopowe to statyczna i dynamiczna ocena stabilności stóp. Podoskop pozwala ocenić dolny staw skokowy i jego stabilność. Badanie można wykonać u dzieci w wieku powyżej 2 lat oraz u dorosłych. Badanie podoskopowe nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Pacjent staje stopami na podoskopie, który utrwala obraz odbicia stóp, co informuje pośrednio o ich obciążeniu. Taki obraz w połączeniu z badaniami funkcjonalnymi wykorzystywany jest do określenia przyczyny schorzenia oraz podjęcia działań terapeutycznych, tj. ustalenie ćwiczeń czy też dobór korekcyjnych wkładek termoplastycznych.

Na podstawie odbicia stóp, ocenie kształtu stóp, ich funkcji w czasie obciążania, uzyskujemy informacje przydatne przy leczeniu następujących schorzeń:

  1. Wady postawy.
  2. Bóle stawów kolanowych i podudzia
  3.  Bóle dolnego stawu skokowego.
  4. Chondromalacji rzepki.
  5. Zapaleniu ścięgna Achillesa.
  6. Dolegliwościach bólowych stawów biodrowych.
  7. Bólach kręgosłupa.
  8. Dysfunkcjach stawów krzyżowo-biodrowych.

Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak ważne dla naszego życia są stopy. Wystarczy choćby wspomnieć, że stopy zawierają aż jedną czwartą wszystkich naszych kości. Nie na darmo to głównie dzięki tej niezwykle złożonej konstrukcji kostno-mięśniowej jesteśmy w stanie się poruszać. Wady i schorzenia stóp są często bagatelizowane przez pacjentów, co niestety jest wielkim błędem.

Dla skutecznego leczenia różnych chorób (nie tylko tych ściśle powiązanych ze stopami) niezmiernie ważna jest dokładna wiedza lekarza na temat stanu zdrowia pacjenta – w tym stanu jego stóp. Bardzo często pierwsze sygnały naszego organizmu, które uzewnętrzniają się na stopach w postaci zrogowaceń, odcisków, pęknięć czy też przesuszonej atroficznej skóry traktujemy jako problem kosmetyczny. Nic bardziej błędnego. Mogą być to ważne wskazówki świadczące o zmianach w obrębie stawów, deformacjach kostnych lub też chorobach ogólnoustrojowych jak np. cukrzyca. Nie lekceważmy tych na pozór drobnych dolegliwości. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą od stóp.


Z UWAGI NA DUŻE ZAINTERESOWANIE BADANIAMI, JAK RÓWNIEŻ NA LICZNE WADY WYKRYTE U MALUSZKÓW, PRAGNIEMY POINFORMOWAĆ, IŻ KOLEJNE BADANIA PODOSKOPOWE ODBĘDĄ SIĘ Z POCZĄTKIEM 2017 ROKU. BĘDĄ ONE MIAŁY MIEJSCE W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM W KCYNI ORAZ W KOLEJNYCH PUNKTACH PRZEDSZKOLNYCH DZIAŁAJACYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH NA TERENIE GMINY KCYNIA.

Bezpłatne badania podoskopowe pod patronatem Burmistrza Kcyni p. Marka Szarugi, to kolejne działania w ramach promocji zdrowia na 2016 rok.

Dziękujemy Flandrii za badania, dyrekcji Przedszkola w Kcyni oraz dyrekcji ZS w Mycielewie za kwestie organizacyjne oraz umożliwienie przeprowadzenia akcji.

 materiał: Ewa Hałas UM w Kcyni, foto: Agnieszka Ruczyńska

--> wstecz