Piątek, 19 kwietnia 2024 r. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Boli Cię głowa, kręgosłup? Masz rwę kulszową?

Dziś zapraszamy do rozmowy z absolwentem Collegium Medicum w Bydgoszczy, magistrem fizjoterapii i przede wszystkim wspaniałym człowiekiem Panem Bartoszem Wincenciakiem. Zapytaliśmy fizjoterapeutę, który ukończył kurs z kinesiologytapingu czyli tzw. plastrowania,  posiada solidny warsztat pracy z pacjentami ortopedycznymi czy jest w stanie nam pomóc gdy odczuwamy ból kręgosłupa, ból głowy lub problemy ze strony kończyn dolnych czy górnych. Dziś rozpoczynamy cykl porad fizjoterapeuty, więc warto pozostać z nami.

Co zrobić gdy często boli nas głowa?

Na bóle głowy cierpi na świecie bardzo wiele osób. Nie wszyscy jednak wiedzą, że blisko 75 % wszystkich bóli głowy ma charakter napięciowy a to oznacza, że nie wymagają drogiej diagnostyki obrazowej a jedynie szczegółowego wywiadu w gabinecie fizjoterapeuty. Wrażenie ucisku, promieniowanie bólu od potylicy, często siedząca praca oraz stres w wywiadzie dają nam niemal 100% pewność, iż pacjent, który znalazł się w gabinecie ma problem z NBG. Ból w NBG wynika z ucisku nerwu potylicznego większego przez struktury powięziowe. Jest to więc problem mechaniczny. Co za tym idzie ? Nie powinno się stosować farmakoterapii lecz działanie rozluźniające, uwalniające napięcie i przywracające ślizg nerwu względem innych tkanek.

Bardzo często słyszymy, że ktoś z naszych bliskich cierpi z powodu rwy kulszowej i nie pomagają jej zażywane leki. Czy w takim przypadku wskazana jest wizyta w Pana gabinecie?

Częstym problemem z jakim trafiają pacjenci do mojego gabinetu jest dysfunkcja określana jako rwa kulszowa. Jest to zespół objawów wśród których najbardziej charakterystycznym jest ból promieniujący od pośladka często aż do stopy. Jak pokazuje praktyka w gabinecie nie każdy przypadek bólu promieniującego wzdłuż kończyny dolnej jest dobrze zdiagnozowany. Krótko mówiąc nie każde promieniowanie to rwa której źródłem jest dysk. Tym samym nie wymaga ono drogiej diagnostyki obrazowej czy tak niepożądanego leczenia farmakologicznego. W zdecydowanej większości problemem jest przykurcz mięśnia gruszkowatego i to on, a nie dysk, dają objaw promieniowania i silnego bólu, który skutecznie można leczyć w gabinecie fizjoterapeuty.

Wielu z nas ma pracę siedzącą i zbyt długo siedzimy przy komputerach, czy jesteśmy narażeni na utratę zdrowia?

Siedząca praca za biurkiem i korzystanie z myszki i klawiatury niejednokrotnie prowadzą do problemu jakim jest zespół łokcia tenisisty. Jest to zapalanie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Głównymi objawami spotykającymi pacjenta jest ból, pieczenie, kłucie bocznej części łokcia oraz promieniowanie bólu do nadgarstka wraz z jego osłabieniem. Wiąże się to z przeciążeniem mięśni prostowników nadgarstka. Jest to problem, który skutecznie może być leczony w gabinecie fizjoterapeuty a nie musi być traktowany iniekcjami sterydowymi.

 

materiał sponsorowany przez:

Medicinalis – Bartosz Wincenciak – fizjoterapeuta, rehabilitacja, masaż, hirudoterapia – Bydgoszcz

http://medicinalis.pl

Królowej Jadwigi 16 tel. 607 528 292

 

 

 

 

--> wstecz