Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Czy w Kcyni jest smog? Niepokojące pomiary!

Do zrobienia tego materiału zainspirował mnie jeden z czytelników INFO, który zaprosił mnie na spacer wieczorową porą po Kcyni. Ja zabrałem kamerę a on specjalistyczny miernik do mierzenia zanieczyszczenia powietrza.

Przyznam, że chyba każdy z Państwa się ze mną zgodzi, że zjawisko zanieczyszczenia powietrza przede wszystkim mieście występuje. Nie trzeba robić wielkich pomiarów aby stwierdzić, że problem występowania smogu występuje także w Kcyni. Wielokrotnie spacerując lub po prostu wietrząc mieszkania bardzo łatwo jest wyczuć smród z kominów.

Czym palimy? Bez zaglądania do pieców możemy śmiało odpowiedzieć, że wszystkim. Od gazu zacząwszy, poprzez ekogroszek, węgiel, drewno, pelet na śmieciach skończywszy.

Postanowiłem osobiście przekonać się jak wyjdą pomiary i dlatego celowo wybraliśmy mroźny i wietrzny wieczór, który teoretycznie powinien charakteryzować się czystszym powietrzem.

Nasze doświadczenie jest przerażające. Prawie w każdym z miejsc, gdzie dokonywaliśmy pomiarów przekraczało dopuszczalne normy. Wiedziałem, że jest źle, ale nie wiedziałem, że aż tak źle.

Temat smogu w Kcyni daje do myślenia. Ukazuje on, że mamy problem i to bardzo duży. Oczywiście nie ma mowy o tym, że od jutra zmienimy przyzwyczajenia, piece na bardziej ekologiczne lub przejdziemy na ogrzewania gazowe lub elektryczne. Gmina Kcynia nie realizuje żadnego programu, który pozwalałby mieszkańcom uzyskać dofinansowanie do wymiany pieców CO na ekologiczne.

Poszperałem trochę w internecie i wiem, ze podobny problem ze smogiem ma Nakło, które swego czasu było w czołówce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Samorządy korzystają z różnych rozwiązań. W dużych miastach Straż Miejska prowadzi kontrole palenisk a najnowsze rozwiązania to pomiary spalin prowadzone z dronów.

Temat dopłat do wymiany pieców w Gminie Kcynia podczas jednej z jesiennych sesji poruszył pan sołtys Tomasz Bagnerowski, który za przykład podawał gminy ościenne, których mieszkańcy otrzymali dotacji na wymianę pieców węglowych na piece ekologiczne( ekogroszek, pellet, gaz, olej, ogrzewanie elektryczne i pompy ciepła).

tekst i fot. Robert Koniec

 

 

 

 

--> wstecz