Niedziela, 25 sierpnia 2019 r. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

Dzisiaj wybory do Parlamentu Europejskiego – zagłosuj

Dzisiaj, 26 maja 2019 roku m.in. w Polsce odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce wybieramy 52  parlamentarzystów w 13 okręgach wyborczych. Lokale obwodowych komisji wyborczych zostaną otwarte o godz. 7:00, a głos można oddać do godz. 21:00.

Jak oddać ważny głos?

Karty do głosowania będą – w zależności od okręgu – miały format A4 lub A3.

W pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć listę kandydatów, na którą chcemy zagłosować, a następnie na tej liście – nazwisko wybranego kandydata i przy tym nazwisku postawić w kratce znak: X.

By głos był ważny, na jednej karcie do głosowania musi znaleźć się jeden znak „X” w jednej kratce.

Na piątkowej konferencji prasowej szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak przypomniała, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami na karcie do głosowania można umieszczać dopiski – w kratce i poza nią – ale równocześnie podkreśliła, że jeśli np. znak „X” znajdzie w dwóch kratkach – głos będzie nieważny.

Należy po prostu powstrzymywać się przed dopisywaniem czegokolwiek. (…) Apelujemy, żeby rzeczywiście poważnie podchodzić do tego aktu oddania głosu i postawić ten jeden znak X w jednej kratce przy nazwisku jednego kandydata – zaznaczyła.

tekst: Zbigniew Kubisz 
--> wstecz