Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Istnieje od 2012 roku

Jak już Państwa informowaliśmy, Dźwiękowe Archiwum Kcyni świętuje swoje pięciolecie. W czerwcu 2012 roku uruchomiliśmy stronę, dzięki której projekt, finansowany ze śroków PROW,  zyskał „drugie życie” i szansę na kontynuację. W innym przypadku książka „Z archiwum pamięci – obraz Kcyni we wspomnieniach mieszkańców” trafiłaby na półkę, a zależało nam na tym, by kontynuować nagrywanie rozmów z mieszkańcami.  Strona internetowa, potem strona w portalu społecznościowym Facebook, wreszcie kanał  na YouTube to środki, które mają służyć wielorakiej promocji historii Kcyni. Chcemy w ten sposób popularyzować wspomnienia kcynian, upowszechniać wiedzę o historii miasta i okolic, korzystając z najnowszych rozwiązań. Liczymy – że dam nam to możliwość dotarcia z wiedzą historyczną do najmłodszych mieszkańców, powszechnie używających portali społecznościowych.

Ostatnio opublikowaliśmy film z 1989 r. z uroczystości nadania tytułu Honorowy Obywatel Kcyni prof. Witoldowi Jurczykowi. Dziś publikujemy zapis wspomnień o Franciszku Palinkiewiczu. W najbliższym okresie na nasz kanał na YouTube trafią kolejne filmy.

Zapraszamy także do współpracy tych, którzy posiadają przegrane na dvd kasety VHS, które zgodziliby się udostępnić szerszemu gronu odbiorców. Kiedyś filmowanie ważnych w życiu Kcyni wydarzeń było bardzo popularne. Może gdzieś zalegają kasety na strychach czy w szufladach, warto pokazać je światu!

A tymczasem, w ramach prezentu, przygotowaliśmy dla Państwa zapis wspomnień o Franciszku Palinkiewiczu, ważnej osobie w życiu Kcyni. Nauczyciel, inicjator wielu działań społecznych, przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej. Ale także: więzień Dachau, muzyk, pływak…. Zapraszamy do odwiedzenia naszego kanału na YouTube, gdzie znajdą Państwo ten film. Ilustrują go unikatowe fotografie, częściowo przekazane przez p. Andrzeję Doberstein, ale także te, które okresem historycznym bądź tematyką posłużyły do zobrazowania danej anegdoty czy historii. Zapraszamy także do subskrybowania kanału Dźwiękowego Archiwum, dzięki czemu będą Państwo na bieżąco otrzymywać powiadomienia o dodawanych filmach.
Tekst: Justyna Makarewicz

Zdjęcie Franciszka Palinkiewicza pochodzi z archiwum Andrzei Doberstein.

--> wstecz