Aktualności

Czary mary wosku lanie, to było magiczne andrzejkowanie
W blasku płonących świec, lejącego się wosku w Domu Świętego Mikołaja w Kcyni odbył się niepowtarzalny wieczór wróżb. Zaczął się on od wspólnego odśpiewania 100 lat dla dwóch Andrzejów, mieszkańców domu. Do „Mikołaja” przyleciały na swych magicznych miotłach Wiedźmy: Ksena, Roksana, Hera, Kunegunda, Jaga oraz Czarnoksiężnik „Prawdomówny płomień”. Rzucanie kostką, gdzie suma oczek oznaczała przeznaczenie, wróżby z kubeczkami odwróconymi dnami do góry kryjącymi pod sobą obrączkę, klucz czy cukierek oznaczały co cię czeka w najbliższym czasie, rzucanie butów z prawej nogi gdzie odpowiednie jego ułożenie po upadku symbolizowało nadejście odpowiedniego stanu to tylko nieliczne zabawy andrzejkowe przeprowadzone przez wiedźmy.

Odbyło się również tradycyjne wróżenie z lanego wosku. Dużym zainteresowanie wśród dzieci cieszyły się wróżby wiedźmy Kseny polegające na losowaniu imion i zawodu przyszłej żony lub męża. Moja żona będzie Ania fryzjerka – opowiada roześmiany Partyk, a ja wylosowałam Marka hudraulika mówi Ola. Cieszymy się, że kolejny już raz udało nam się dopiąć Andrzejki na ostatni guzik. Dużo czasu poświęciłyśmy na przygotowania dekoracji i przebrań – zdradziła nam terapeutka zajęciowa pani Monika Kwiatkowska, która wcieliła się we wróżkę Kseną.

Na wspólna zabawę do Kcyni przyjechali zaproszeni goście z „Krainy Uśmiechu” w Szubinie. Grupa dzieci i młodzieży, którą od 15 lat opiekuje się pani Benigma Olszewska otrzymała drobne upominki i gromkie 100 lat z okazji swojego jubileuszu. Jesteśmy w Kcyni już kolejny raz. Tu zawsze jest fajnie! Powróżyłyśmy już sobie, teraz czekamy na dyskotekę – mówiły Emila i Jagoda, z „Krainy Uśmiechu” w Szubinie.

Wystarczyło zakręcić butelką w wróżki Kunegundy aby poznać swój charakter, jeżeli szyjka butelki zatrzyma się na zegarku – oznaczało to, że jesteśmy spóźnialscy, na koralach to strojnisie, grzebień symbolizował elegantkę lub eleganta, a orzech osobę o twardym charakterze.

Czary mary wosku lanie, co ma stać się niech się stanie. To jest hasło przewodnie tegorocznych Andrzejek. Staraliśmy się, aby wróżby były ciekawe, zachęcające dzieci do zabawy i chyba się udało. Wspaniale do zabawy włączyły się koleżanki terapeutki, które wcieliły się w role wiedźm. Dzieci długo przez dzisiejszą zabawą przygotowywały na zajęciach z papieroplastyki elementy dekoracji, z dyni wycinały tradycyjne lampiony – podsumowała organizatorka wieczoru Andrzejkowego w Domu Świętego Mikołaja w Kcyni pani Anna Morszczynin.

Po wróżbach odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Do tradycji należą już występy chłopców tańczących breka . Andrzej, Patryk i Remik to tancerze z gumy. Ich występ wzbudził wiele emocji i podziwu, szczególnie u nowych koleżanek z Szubina.
W placówce mimo chłodnych i mroźnych dni trwają gorące przygotowania do imienin ośrodka. Już za kilka dni odbędzie się świętowanie Mikołajek, oj będzie się działo!

tekst i fot. Robert Koniec

O nas

Serwis Internetowy kcynia.info został stworzony z myślą o Was. Za pośrednictwem naszego serwisu, chcielibyśmy przekazywać Państwu najświeższe informacje o tym co dzieje się w naszym mieście i gminie. Kcynia.info jest serwisem informacyjnym, w którym znajdziecie Państwo aktualne informacje oraz dużą porcję zdjęć z wydarzeń oraz imprez ogólnodostępnych dla społeczności Kcyni. Zapraszamy szkoły, koła zainteresowań, stowarzyszenia do informowania nas o organizowanych imprezach. Chętnie przyjedziemy, zrobimy fotoreportaż i opublikujemy go na naszej stronie internetowej. Zdjęcia będą ogólnodostępne, będziecie mogli je nie tylko oglądać ale również kopiować i zapisywać na swoich komputerach. Nasz serwis to również wiele innych atrakcyjnych pozycji takich jak: aktualna prognoza pogody dla Kcyni, wykaz adresów i telefonów instytucji użyteczności publicznej i lokalnych firm, rys historyczny miasta, rozkład jazdy PKS.