Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Jak spłacić dług w ZUSie?

Jak spłacić dług w ZUSie?

Zaległości w stosunku do ZUS ma wielu Polskich przedsiębiorców. Taka sytuacja nie tylko pogarsza płynność finansową firmy, ale niesie za sobą poważne konsekwencje. Co robić, gdy nie ma pieniędzy na opłacane składek? Jak spłacić dług w ZUSie?

Co grozi za nie płacenie składek?

Obowiązkiem każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą, jest opłacanie składek ZUS. Ich kwota ustalana jest odgórnie. Wszystkie składki są gromadzone w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Finansuje on wypłaty świadczeń takich jak zasiek chorobowy czy też macierzyński. Jakiekolwiek opóźnienia w ZUS, tak jak i w US, niosą za sobą poważne konsekwencje.

Wśród nich wyróżnia się odsetki karne, a także koszty upomnień. Jeśli przedsiębiorca nie reguluje długu, mimo ponagleń, może zostać wszczęte postępowanie egzekucyjnego. Skutkiem tego jest zajęcie rachunku bankowego przedsiębiorcy, co negatywnie wpłynie na sytuację finansową w firmie.

Ponadto, niepłacenie składek stanowi podstawę do utraty prawa do zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego. Warto mieć tu na uwadze zmianę, która wprowadzono w 2018 roku. Od tego momentu, wszystkie wpłaty na składkę ZUS, księgowane są w pierwszej kolejności na poczet wcześniejszych zaległości.

Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca wpłaci składkę za listopad, a miał zaległość w styczniu, to wpłata idzie najpierw na składkę za styczeń. W efekcie listopad jest nieopłacony. Tym samym przedsiębiorca nie ma prawa do skorzystania wspomnianego zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego.

Zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uniemożliwiają także udział w przetargach, staranie się o dotacje, dofinansowanie czy kredyt w banku, ponieważ do takich działań potrzebne jest zaświadczenie o niezaleganiu.

Jak spłacić dług w ZUSie?

Kłopoty finansowe w firmie to problem, z którym boryka się wielu przedsiębiorców. Nowo założona firma, czy brak popytu na daną usługę to tylko kilka przyczyn niepłacenia składek ZUS. Niestety niesie to za sobą konsekwencje. Jak spłacić dług w ZUSie? Warto skorzystać z  jednego z rozwiązań:

  1. Odroczenie terminu spłaty

ZUS umożliwia podpisanie umowy o termin płatności składek. Jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych przychyli się do prośby przedsiębiorcy o przesuniecie terminu spłaty, składki muszą zostać uregulowane w nowym terminie.

  1. Rozłożenie zadłużenia na raty

Opcja ta dedykowana jest tym przedsiębiorca, którzy nie dadzą rad spłacić długu jednorazowo. Aby z niej skorzystać, należy złożyć wniosek. Poza podstawowymi danymi musi zawierać również odpowiednie uargumentowanie prośby o raty.

  1. Umorzenie składek

Trzecim sposobem jest umorzenie składek. To dość rzadkie rozwiązanie. ZUS przychyla się do prośby, gdy przedsiębiorca jest w naprawdę trudnej sytuacji finansowe, rodzinnej, a także wtedy, gdy stwierdzi całkowitą nieściągalność należności.

  1. Kredyt na spłatę ZUS

Ostatnią opcją jest wzięcie kredyt.

Czy opłaca się wziąć kredyt na spłatę ZUS

Coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania na spłatę ZUS. Oferują ją zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. W instytucjach pozabankowych łatwej jest uzyskać kredyt na spłatę ZUS, ze względu na mniej restrykcyjne wymagania, uproszczone procedury i ograniczone formalności. Pożyczkodawcy dają możliwość zaciągnięcia zobowiązania w kwocie, która odpowiada zadłużeniu. W ten sposób przedsiębiorca jest w stanie spłacić cały dług. Ponadto, taka pomoc finansowa ma wiele innych zalet:

  • Niskie oprocentowanie,
  • Szybkie rozpatrzenie wniosku,
  • Elastyczne warunki umowy,
  • Uproszczona procedura,
  • Minimum formalności

Materiał partnera

 

--> wstecz