Piątek, 29 marca 2024 r. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Autostopem przez Tajlandię, Birmę, Kambodżę

Wędrowcy Dhammy, czyli autostopem przez Tajlandię, Birmę, Kambodżę” – to tytuł kolejnego podróżniczego spotkania, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Kcyni w dniu wczorajszym. Gościliśmy Jolantę Suszko-Adamczewską i Macieja „Meru” Adamczewskiego, podróżników i fotografów. Na wstępie spotkania pan Maciej podzielił się osobistą historią o początkach jego podróży – usłyszał wtedy od swojej Mamy „jedź – to, co zobaczysz będzie twoje”. Pozostaje tej myśli wierny do dziś, realizując swoje podróże. Pan Maciej podziękował swojej mamie za takie pełne zaufania podejście.

Nasi goście pogrupowali zdjęcia ze swojej podróży autostopem według tematów, przybliżając pokrótce filozofię wędrowców Dhammy. Dhamma – to uniwersalne prawo natury, stworzone przez Buddę. Droga-Natura-Ludzie – to tematy, wokół których koncentrowała się opowieść. Swoją podróż Jolanta Suszko-Adamczewska i Maciej Meru Adamczewski rozpoczęli w Tajlandii, potem była Birma, a na końcu Kambodża, która ze względu na swój merkantylny stosunek do turystów najbardziej ich zmęczyła i rozczarowała. W każdej swojej wyprawie podróżnicy realizują proste założenia, by nie poruszać się utartymi ścieżkami opracowanymi dla zorganizowanych grup, by nie spać w drogich hotelach, by być jak najbliżej ludzi, którzy mieszkają w danym miejscu. Nie ukrywali, że takie podejście gwarantuje im najlepsze wspomnienia – pozostają relacje z ludźmi, którzy są bardzo gościnni i otwarci. Biali ludzie na azjatyckim kontynencie stanowili niemałą sensację, każdy chciał sobie z nimi robić zdjęcia, od małych dzieci począwszy a na policjantach skończywszy. Ważnym elementem podróżowania było odwiedzanie buddyjskich klasztorów tzw. stup i medytacja w tych miejscach, rozmowa z mnichami o filozofii buddyjskiej. Usłyszeliśmy o Tajach, którzy są przesądni, wszędzie ustawiają ołtarze dla bóstw i duchów. Dowiedzieliśmy się także, jakie portrety znajdują się w każdym, najmniejszym nawet sklepie i warsztacie, i co może spotkać tego, który okaże swoje lekceważenie królowi i królowej.

Opowieść naszych gości barwnie rozwijała przed nami niezwykły koloryt tamtych krajów, za sprawą wspaniałych zdjęć mogliśmy podziwiać ich ich egzotykę i bogactwo zabytków. Niezwykłe zdjęcia ze znanych miejsc – wschód słońca nad buddyjską świątynią, rajska wyspa Ko Surin, egzotyczne owoce i zwierzęta, nasycenie kolorów i niezwykłe kwiaty, ale także ciemne strony, które do tych krajów przyniósł przemysł turystyczny – zaśmiecanie środowiska, wykorzystywanie zwierząt, globalizacja, która pojawiła się w Birmie z chwilą wprowadzenia na tamtejszy rynek telefonów komórkowych i internetu. Jako ciekawostkę warto przywołać fakt, iż to właśnie globalizacja sprawa, że najbardziej kojarzoną osobą pochodzącą z Polski jest piłkarz Robert Lewandowski, którego nazwisko znali wszyscy, nawet dzieci w najmniejszej birmańskiej wiosce.
Dziękujemy wszystkim, którzy wysłuchali opowieści o podróży naszych gości. Zapraszamy na najbliższe, czerwcowe spotkanie (2 czerwca godz. 17.30), w czasie którego p. Anna Pietrzak-Włodarczyk przedstawi nam relację ze swojej wyprawy do Iranu.

Tekst: Justyna Makarewicz /Urząd Miejski w Kcyni
fot. Robert Koniec

--> wstecz