Sobota, 20 kwietnia 2019 r. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Kierowco i piesi zachowajcie ostrożność

Jesień jest porą roku, która nie sprzyja kierowcom. W wielu miejscach na drogach zalegają liście, a to w połączeniu z opadami deszczu powoduje, że drogi mogą być śliskie i niebezpieczne. Szczególnie w tym okresie ważny jest rozsądek kierowców i ostrożna jazda oraz właściwe zachowanie pieszych.

Bez względu na porę roku, kierowcy powinni stosować się do przepisów drogowych i zwracać uwagę na panujące warunki ruchu. Okres jesienny jest czasem szczególnie niebezpiecznym na drogach. Wielu kierowców nie decyduje się jeszcze na wymianę ogumienia na zimowe, a część w dalszym ciągu zapomina, że jesienne drogi mogą być niebezpieczne.

W wielu miejscach na drogach zalegają liście, które w połączeniu z coraz częstszymi opadami deszczu powodują, że drogi są śliskie. Na takiej nawierzchni zdecydowanie wydłuża się droga hamowania. Do takich warunków drogowych, swoje zachowanie muszą dostosować kierowcy, ale również piesi.

Najważniejsze jest, aby kierowcy poruszali się z dozwoloną prędkością, tak, gdy konieczne będzie wykonanie niespodziewanego manewru, choćby nagłego hamowania, manewr ten był bezpieczny. Jedynie dostosowywanie prędkości do warunków pogodowych jest gwarantem bezpiecznej podróży. Jest to również ważne wtedy, kiedy inny użytkownik drogi złamie przepisy, zmuszając tym samym do bardzo szybkiej reakcji prawidłowo poruszającego się drogą kierowcę.

Ważne jest również właściwe i zgodne z przepisami zachowanie pieszych. Ci pamiętać powinni o tym, że na śliskiej nawierzchni droga hamowania pojazdów znacznie się wydłuża i nawet na wyznaczone przejścia dla pieszych nie należy wchodzić bez upewnienia się, jaka sytuacja panuje na drodze.

Jedynie rozsądek i ostrożność wszystkich uczestników ruchu drogowego jest gwarantem bezpieczeństwa na drogach.

Mł. asp. Justyna Andrzejewska
Oficer prasowy

KPP Nakło nad Notecią

--> wstecz