Poniedziałek, 21 stycznia 2019 r. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Dwa konkursy o Powstaniu Wielkopolskim

Zapraszamy uczniów szkół z Poznania i Wielkopolski do udziału w dwóch konkursach związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Pierwszy z nich to konkurs plastyczny „Orły Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”, a drugi to konkurs fotograficzny „Miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”.

Organizatorem konkursu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a partnerami są Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

27 grudnia 2017 roku obchodziliśmy 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zwycięski zryw Wielkopolan w sposób szczególny zapisał się w historii Polski, przyczyniając się do ukształtowania granic i umocnienia odradzającego się po 123 latach niewoli, państwa polskiego. Musimy pamiętać jak ważne dla zwycięstwa powstania było poświęcenie ludzi, którzy spontanicznie przyłączali się do walki zbrojnej. Przygotowując się do przyszłorocznej 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego chcemy wyrazić szacunek dla ich postawy i odwagi tak, by data 27 grudnia 1918 roku została wyjątkowo godnie upamiętniona.

Konkurs plastyczny „Orły Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”

Wraz z wybuchem Powstania Wielkopolskiego na czapkach noszonych przez powstańców pojawiły się polskie orły. Większość z tych orłów wykonywana była przez miejscowych grawerów i złotników, którzy sprzedawali je jako biżuterię patriotyczną. Wizerunek orłów nawiązywał do tradycji godła Korony z XVIII w., którego charakterystycznymi cechami były między innymi zamknięta korona, skrzydła uniesione do góry oraz prosty i krótki ogon. Same orły różniły się miedzy sobą rysunkiem, wielkością i materiałem z którego zostały wykonane.

Konkurs fotograficzny „Miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919”

Jeśli chcesz zdobyć ciekawe informacje o Powstaniu Wielkopolskim, chcesz odkryć miejsca z nim związane, chcesz poznać historie ludzi walczących za naszą wolność – weź udział w konkursie fotograficznym!

Serdecznie zapraszamy i życzymy powodzenia!

Regulaminy na stronie IPN w Poznaniu

dr Marta Sankiewicz – asystent prasowy Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu

zdjęcie: M. Wiśniewski 

--> wstecz