Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich

W dniu 9 listopada w Urzędzie Miejskim w Kcyni otworzono wystawę Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich, przygotowaną przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Jej obecność w Kcyni to efekt współpracy Gminy Kcynia z muzeum w Gnieźnie. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do dnia 22 listopada br. w godzinach pracy urzędu. Do jej odwiedzenia zachęcamy szczególnie zorganizowane grupy szkolne.

Wykład inauguracyjny o św. Wojciechu przedstawił Adam Bąkowski, pracownik muzeum. Podkreślał, że przygotowujących wystawę interesował Wojciech jako postać historyczna, nie jako święty. Przedstawiając sylwetkę Wojciecha prelegent akcentował jego niezłomność i radykalizm. Wojciech pochodził z potężnego rodu Sławnikowiców, urodził się w czeskich Libicach. Już od dzieciństwa towarzyszyły mu niezwykłe zdarzenia. Jego imię oznacza „możny pan”, „radość wojska”.

W otwarciu wystawy uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni z opiekunami: dyr. Katarzyną Kluczyńską, Grażyną Gacką oraz Tomaszem Suty.

Wystawa składa się z 4 plansz, na których zamieszczono m.in. historię św. Wojciecha, filmu oraz aplikacji, która umożliwia skanowanie kodów QR z dodatkowymi materiałami dotyczącymi św. Wojciecha. Zapraszamy do odwiedzenia tej wyjątkowej wystawy.

Wystawę ją oglądać w godzinach pracy urzędu (po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (52) 589 37 30 lub email: justyna.makarewicz@kcynia.pl)

tekst i zdjęcia: Justyna Makarewicz / UM w Kcyni

 

Materiał opracowany przez Muzeum Początków Państwa Polskiego:

„Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich” to nowy projekt Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, stworzony wspólnie z uczniami gnieźnieńskiego I Liceum Ogólnokształcącego. To w interesujący i nowoczesny sposób opowiedziana historia o człowieku, który zmienił bieg historii początków naszej państwowości. To nowoczesna i przystępna forma popularyzacji historii…

 

Zobacz ANIMACJĘ: https://www.youtube.com/watch?v=ToaRumKe_0A 

„Legenda o św. Wojciechu…” to różne sposoby prezentacji, które przybliżają nie tylko historię tytułowego bohatera na tle najdawniejszych dziejów Polski. Dowiecie się o żywocie czeskiego biskupa, ale również o skutkach politycznych, jakie były następstwem jego męczeńskiej śmierci. To także opowieść o czasach i ludziach wśród których żył pierwszy patron Polski. A rzeczywistość tego okresu nie zawsze odpowiada naszym wyobrażeniom o nich.

Ważnym elementem projektu jest kilkuminutowa animacja ukazująca żywot Wojciecha inspirowana opowieścią z drzwi gnieźnieńskich. Tak samo jak na tym bezcennym zabytku sztuki romańskiej, znacząca część animacji opowiada o polskim wątku jego życia. Elementem dodatkowym do animacji są alternatywne historie, czyli „co by było gdyby…” Całość, dostępną także w angielskiej wersji językowej, zobaczyć można w serwisie YouTube.

Zobacz TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=wYLfN1X_eyc

 

Prócz animacji w ramach „Legendy o św. Wojciechu…” powstały m.in. wystawa mobilna oraz pakiet edukacyjny dla szkół wraz z przykładowymi scenariuszami lekcji, który jest dostępny na stronie internetowej Muzeum. Kliknij tutaj.

Wszystko po to, by móc w sposób przystępny i atrakcyjny popularyzować wiedzę o początkach naszej państwowości oraz ogólnie o wczesnym średniowieczu. Muzeum chce przybliżyć również różnym odbiorcom historię drzwi gnieźnieńskich – jednego z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w tej części Europy.

Tak duży projekt wymagał współpracy wielu osób. Prócz pracowników Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz uczniów I LO, zaangażowani w niego byli badacze, specjaliści z zakresu historii wczesnego średniowiecza oraz dydaktyki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Twórcami animacji oraz wszelkich grafik jest tworcza10.pl z Poznania. Projekt powstał dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

 

Materiał prasowy: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

--> wstecz