Niedziela, 25 października 2020 r. Imieniny Ingi, Maurycego, Sambora

Maturzyści z kcyńskich szkół ponadgimnazjalnych na Jasnej Górze

W nocy z 12 na 13 marca maturzyści z Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni wraz z opiekunami ks. Markiem Januchowskim, panią Aleksandrą Doiczman, Katarzyną Kluczyńską, Wiolettą Szczepańską, Aleksandrą Konicką, Barbarą Krzyżanowską oraz Kingą Pezacką  udali się do Częstochowy- na Jasną Górę, aby tegoroczną maturę zawierzyć Matce Boskiej.

Wyruszyliśmy o godz. 00:45 sprzed naszej Fary. Na miejscu byliśmy  ok. godz. 8:00 i udaliśmy się do Domu Pielgrzyma, aby tam spożyć śniadanie. O godz. 9:00 w Sali Rycerskiej spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem Ojcem Romanem, który przybliżył nam historię Zakonu Ojców Paulinów, w którym przebywa. Następnie opowiedział dzieje obrazu Matki Boskiej. Ojciec zapewnił nam nawet dodatkową atrakcję, mówiąc w języku angielskim. Zwiedzaliśmy także kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej, Bazylikę Znalezienia Krzyża Świętego, kaplicę św. Pawła pierwszego pustelnika, a także Skarbiec, Salę Rycerską, Bastion św. Rocha.

O godz. 11:00 w Kaplicy Cudownego Obrazu została odprawiona Msza Święta , podczas której ks. Marek szczególnie modlił się w intencji maturzystów, o mądrość Ducha Świętego na zbliżający się egzamin, oraz Bożą opiekę na całe ich życie.

O godz. 12:00 miała miejsce wyjątkowa Droga Krzyżowa wałami jasnogórskimi. Wymagała ona wiele trudu i poświęcenia, choćby dlatego, że odbyła się w deszczowej aurze. Przy każdej stacji, która była utożsamiana z naszym życiem ks. Marek zadawał prowadzące do refleksji pytania, np. Po co żyjesz? Jak wyglądają twoje upadki? Co jest twoją śmiercią? Kim jest dla ciebie twoja mama? A po nich nastawała głęboka cisza i droga w milczeniu.

Później był czas wolny, każdy mógł go wykorzystać według własnego uznania, udając posiłek, przystępując do Sakramentu Pokuty, zwiedzając, modląc się, czy spacerując.

Ok. godz. 16:30 zgromadziliśmy się przy autokarze i planowo wyruszyliśmy w drogę powrotną do Kcyni.

Mimo deszczu, męczącej i  długotrwałej drogi to pielgrzymkę należy zaliczyć do owocnych, bo była przeżyta z wiarą i nadzieją. Był to czas niewątpliwie przepełniony miłością, bo u Niej- Matki Bożej, która tak bardzo przytuliła do swojego serca każdego z nas. Dla maturzystów to szczególny dzień w którym mogli zawierzyć Maryi, powiedzieć , aby Ona poprowadziła ich ku dorosłości, zaopiekowała się nimi, to czas w którym mogli podziękować za wszystko i prosić o potrzebne łaski na tegorocznej maturze.

źródło: www.fara-kcynia.pl

--> wstecz