Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Przyłącz się do kwesty na rzecz Barbarki

To już czwarta kwesta pt: „Ocalmy Ślady Przeszłości” na rzecz ratowania zabytkowego cmentarza w Kcyni i przywracanie pamięci osób tam spoczywających. Kwesta stała się miejską tradycją wpisującą się w nieodłączny element świąt Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
Od początku jest to inicjatywa uczniów kcyńskiego Liceum i Gimnazjum, którzy żywo uczestniczą nie tylko podczas zbiórki funduszy, ale również podczas prac porządkowych m.in. na tzw. „starym cmentarzu”. Młodzież poświęcając swój wolny czas poznaje lokalną historię i staje się świadoma swoich patriotycznych wartości. Proboszczowie dwóch parafii wyrazili aprobatę dla akcji uczniów, która spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem mieszkańców i odwiedzających ich w tym dniu rodzin.

Tegoroczne prace młodzieży trwały 2 tygodnie i obejmowały prace na „starym cmentarzu” i przy grobach swoich patronów. W tym roku odnowiono 10 nagrobków:
– 3 stele nagrobne (oczyszczone, wyłożone drobnym kamieniem, zabezpieczone przed dziką roślinnością)
– 4 płyty nagrobne, rodziny Busse i ks. R. Ziółkowskiego (podmurówka, zabezpieczenie przed osunięciem płyty, 1 etap prac)
-2 oczyszczone nagrobki
-1 duże obrzeże nagrobne (usunięta dzika roślinność, wyłożone drobnym kamieniem)

Łącznie z poprzednimi latami odnowiono, bądź zabezpieczono 15 nagrobków i pomalowano płot od frontu (inicjatywa Zarządu Samorządu Osiedla Nr2)

Nasza inicjatywa, to nie tylko odnawianie wiekowych pomników, ale też przywracanie pamięci osób zasłużonych dla Kcyni. Dlatego przy grobach zostały umieszczone szklane tablice z biografiami
m.in. dr Stanisława Belakowicza (1856-1893), ks. Romualda Ziółkowskiego (1837-1899),
a w najbliższych dniach zostanie zamontowana tabliczka z biografią ostatniego przedwojennego polskiego burmistrza Kcyni, zasłużonego dla OSP- Ludwika Knapkiewicza (1844-1921). (o tym przeczytasz w kolejnym artykule)

Swoją pracę na rzecz „śladów przeszłości” ofiarowuje coraz więcej mieszkańców naszego miasta.
Za zaangażowanie dziękujemy p. Romanowi Kubik i p. Grzegorzowi Nowakowskiemu.

Od samego początku akcję wspiera Dyrekcja ZSO w Kcyni, Urząd Miejski w Kcyni, portal historyczny „Dźwiękowe Archiwum Kcyni” oraz telewizja internetowa „Kcynia.info”.

Dowiedz się więcej na profilu: facebook.com/OcalmySladyPrzeszlosci
materiał: Adam Zubrzycki- inicjator kwesty (przewodniczący Zarządu Samorządu Osiedla Nr 2 w Kcyni)

--> wstecz