Czwartek, 28 marca 2024 r. Imieniny Anieli, Kasrota, Soni

Mozambik- spotkanie z Pawłem Wyczańskim

O tym, dlaczego dzieci w Mozambiku nie chodzą do szkoły, gdy pada deszcz i kto to jest „guarda” można się było dowiedzieć podczas ostatniego spotkania z cyklu „Ciekawość świata”.  W pochmurny listopadowy czwartek dzięki opowieści Pawła Wyczańskiego przenieśliśmy się do egzotycznego świata – pełnego zapierających dech w piersi widoków, lazurowego oceanu, wiekowych baobabów.
Nasz gość w niezwykle barwny i ciekawy sposób podzielił się swoją opowieścią o kraju w Afryce, do którego dotarł dwukrotnie, po raz pierwszy w 2005 roku. Przyjechał tam z Republiki Południowej Afryki, najpierw odwiedzając położone na południu Maputo, a potem miejscowość Pemba, znajdującą się na północy. Przedstawił także zarys tragicznej historii Mozambiku, który od 1505 roku był portugalską kolonią, grabioną przez dziesięciolecia z wszystkich bogactw naturalnych i dóbr. Dopiero w 1975 roku uznano niepodległość Mozambiku, choć z jej nastaniem dla rdzennych mieszkańców rozpoczął się okres bratobójczych walk. Ślady tak długiej bytności Portugalczyków wciąż są w kraju widoczne, w architekturze i kulturze. Co interesujące, miejscowi kopiują zachowania Portugalczyków, np. montując sobie w mieszkaniach kraty, bo wypada je mieć, niezależnie od faktycznego zagrożenia kradzieżami. Opowiadanym anegdotom o spotkaniu z mieszkańcami Mozambiku towarzyszyły piękne zdjęcia. Podziwiać mogliśmy portety kobiet, odzianych w barwne suknie, z których każda nosiła swoje zakupy na głowie, a dziecko w specjalnej chuście na plecach. Rosłych młodzieńców, który zarzucali sieci w oceanie. Parę, która przygotowywała się co ceremonii zaślubin. Tych przestrzeni, kolorów i widoków nie da się zamknąć w słowach.

Ponieważ była to ostatnia „Ciekawość świata” w tym roku, kierujemy słowa podziękowań do wszystkich, którzy wiernie uczestniczą w cyklu spotkań, do naszych „ciekawych świata”. Warto w tym miejscu dodać, że w 2015 roku odbyło się 9 prelekcji, w czasie których gościliśmy historyków, podróżników i świadków historii.

tekst: Justyna Makarewicz/ UM w Kcyni
zdjęcia: Justyna Andrzejewska

--> wstecz