Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Prymas Senior odwiedził Kcynię

Wyjątkowy charakter miało wczorajsze spotkanie z cyklu „Ciekawość świata”. Do Kcyni przyjechał abp. Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński w latach 1992-2009, Prymas Senior.

Witając księdza arcybiskupa Justyna Makarewicz podkreśliła, że zaproszenie tak znamienitego gościa było jej marzeniem, odkąd przed trzema laty zaczęły się spotkania cyklu „Ciekawość świata”. Podziękowała za to, że arcybiskup odpowiedział przychylnie na zaproszenie, a tak liczny udział kcynian w spotkaniu jest dowodem, że mieszkańcy Kcyni wciąż o Ks. Arcybiskupie pamiętają.

Nasz gość przygotował wykład zatytułowany „Chrzest Polski jako spuścizna i zadanie„. Prelekcja składała się z trzech części. Pierwsza była poświęcona teologicznym, religijnym aspektom chrztu. Następnie abp Muszyński omówił wymiar wspólnotowy chrztu i relacje pomiędzy wspólnotą kościoła a wspólnotą narodową. Relacje te przedstawił przywołując naukę Papieża Jana Pawła II oraz cytując obszerne fragmenty jego książki Pamięć i Tożsamość, która właśnie o tych zagadnieniach traktuje. Jednoznacznie podkreślił, że wspólnota kościoła i wspólnota narodu wzajemnie się ze sobą zazębiają, a nie wykluczają. Kościół scala, a nie rozdziela. Jeśli coś rozdziela, to znak, że to nie jest Boże – podkreślał abp. Muszyński. Nasz gość zadał publicznie pytanie, na ile jesteśmy narodem chrześcijańskim? Cytując Jana Pawła II podkreślał, że Papież zawsze mówił o narodzie ochrzczonym, nie zaś o narodzie chrześcijańskim.

Chrzest tworzy wspólnotę. W wymiarze indywidualnym chrzest jest przejściem ze śmierci do życia – mówił. To odwrotność naszego doświadczenia – w życiu mamy przejście od życia do śmierci. Ten sam fakt (chrztu) zobowiązuje do ogromnego przewartościowania wszystkiego – podkreślał. Po wykładzie był czas na pytania od słuchaczy.

Odpowiadając na pytanie, z czym mu się kojarzy Kcynia, arcybiskup Muszyński podkreślał, że jednoznacznie z Sanktuarium Krzyża Pańskiego. Nic się jednak na krzyżu nie kończy, od Zmartwychwstania się wszystko zaczyna – mówił. Słuchacze pytali także o dialog z przedstawicielami innych wyznań oraz o obchody kościelne i państwowe 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Ostatnia część wykładu poświęcona była na omówienie przesłana Papieża Franciszka do Polaków.

W spotkaniu uczestniczyli także ks. kanonik dziekan Michał Kostecki oraz ks. kanonik Leonard Kowalczyk.

Na zakończenie spotkania Burmistrz Kcyni Marek Szaruga podziękował naszemu gościowi za tak ważne słowa oraz przekazał zestaw publikacji książkowych dotyczących Kcyni. Justyna Makarewicz wręczyła Arcybiskupowi archiwalną fotografię kcyńskiego Rynku z charakterystyczną budowlą Kościoła – Sanktuarium Krzyża świętego, na pamiątkę dzisiejszego szczególnego spotkania. W części końcowej był czas na indywidualne rozmowy z ks. abp. Muszyńskim.

Zaledwie za 3 dni, bo już 18 listopada (piątek) ostatnia okazja w tym roku, by wziąć udział w „Ciekawości świata”. Wszyscy ciekawi świata są zaproszeni na godzinę 17.00 do Urzędu Miejskiego w Kcyni, gdzie gościć będziemy Wojciecha Góreckiego – pisarza, reportażystę, wybitnego znawcę Kaukazu. Spotkanie zatytułowane jest: „O Kaukazie i Ryszardzie Kapuścińskim„. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupienia książek autora.

tekst. Justyna Makarewicz

fot. Robert Koniec

--> wstecz