Nadleśnictwo Szubin. Sadzimy las – Kcynia info - serwis informacyjny Nadleśnictwo Szubin. Sadzimy las – Kcynia info - serwis informacyjny
Środa, 15 sierpnia 2018 r. Imieniny Marii, Napoleona, Stelii

Nadleśnictwo Szubin. Sadzimy las

Trwa coroczna akcja odnowieniowa, czyli sadzenie nowego pokolenia lasu. Czym się różni od poprzednich? Przede wszystkim wielkością zadań. Rocznie w naszym Nadleśnictwie Szubin sadziliśmy około 120 ha lasu, w tym roku 340. Większość powierzchni wytypowała sama natura, przewracając na nich rosnący las. Stąd tak ambitne plany. Liczba młodych drzewek jaką zamierzamy posadzić w trakcie roku to prawie 2,4 mln. To dla nas ogromne, logistyczne wyzwanie. W zakładach usług leśnych znajdzie dodatkowo zatrudnienie nawet kilkaset osób. Pomoc przy akcji sadzenia zadeklarowały ochotnicze straże pożarne, koła łowieckie, Zakład Karny w Potulicach, harcerze. Część z nich przystąpiła już do pracy. Dla nas to ogromna pomoc.  Niektóre organizacje robią to już po raz  kolejny. Śmiało można stwierdzić, że na strażaków zawsze można liczyć.

Jednym z głównych celów jest zachowanie na powierzchniach poklęskowych bioróżnorodności. Pozostawiamy pięcioprocentowe kępy starego drzewostanu, nawet wówczas, jeśli dotknięty jest on w większym lub mniejszym stopniu huraganem. Wykorzystujemy najmniejsze fragmenty lepszej gleby, wprowadzając  bardziej wymagające,  cenne  przyrodniczo gatunki liściaste. W tym okresie całą naszą wiedzę i doświadczenie skupiamy na wyhodowaniu odporniejszego i pięknego, nowego pokolenia lasu.

tekst: Piotr Siuda

zdjęcia: Paweł Dobies  

--> wstecz