Wtorek, 22 stycznia 2019 r. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Nasza szkoła to nie tylko nauka…

Tytułowe hasło rozpoznaje zapewne wielu trzecioklasistów z wszystkich gimnazjów w naszej gminie. Powtarzaliśmy je wielokrotnie, prezentując informacje o Liceum Ogólnokształcącym w Kcyni w czasie spotkań promocyjnych z młodzieżą. Dziś powtarzamy je po raz kolejny, ponieważ rekrutacja trwa, a my chcemy zapewnić, że nasze obietnice nie są czczymi obietnicami. Dowodem na to jest ostatnia wycieczka do Włoch. Zatem aby nie przedłużać, kończymy hasło.

…ale także wycieczki. Tym razem do Włoch!

Przez Niemcy i Austrię 27 maja uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły wyruszyli na podbój Italii. Przygodę rozpoczęliśmy od miasta na wodzie, czyli od urokliwej Wenecji. Rejs statkiem turystycznym, spacer klimatycznymi uliczkami tego miasta, podziwianie panoramy zatoki weneckiej z wieży widokowej oraz zwiedzanie Ponte Rialto, Placu i Bazyliki św. Marka były doskonałą lekcją historii, geografii i kultury.

Następnego dnia udaliśmy się do Padwy, by zwiedzić Bazylikę św. Antoniego, Uniwersytet oraz Stare miasto. Nie zabrakło nas na Wzgórzach Euganejskich ani w średniowiecznej, rodzinnej wiosce Francesco Petrarki. Także tutaj mieliśmy okazję spróbować rarytasów kuchni włoskiej, czyli pizzy i makaronu.

Czwarty dzień wycieczki jednogłośnie zaliczyliśmy do najatrakcyjniejszych! Złożyło się na to kilka faktów: cudowna pogoda, wycieczka motorówką po jeziorze Garda, tajemnicze i niesamowicie wąskie uliczki historycznego miasta Sirmione, przepyszne i ogromne lody, świeże ananasy i sok z cytryny oraz przejazd do Werony, gdzie poznaliśmy prawdziwą historię Romea i Julii…

Kolejny dzień spędziliśmy w Mediolanie – stolicy mody! Zaczęliśmy od spaceru po historycznym centrum miasta, podziwialiśmy Katedrę Duomo – trzeci co do wielkości kościół na świecie, przyglądaliśmy się przepięknej Galerii Vittorio Emanuella II ze sklepami najlepszych światowych marek, m.in. Prady czy Svarowskiego, podążaliśmy śladami największych gwiazd, modelek i najbogatszych ludzi świata, spacerując po „złotym kwadracie mody”, odwiedziliśmy także słynny budynek opery mediolańskiej.

Dużo można by pisać o przeżyciach, wrażeniach i przygodach, ale najlepszym sposobem na poznanie atmosfery rożnych miejsc jest niewątpliwie ich zwiedzenie. Nasza szkoła daje taką możliwość, gdyż każdego roku organizowane są tutaj wycieczki do różnych zakątków Polski i świata. W mijającym roku szkolnym odwiedzaliśmy nie tylko Bydgoszcz, Toruń, Gniezno czy Żnin, ale także Warszawę, Wrocław, Berlin, Czechy i Włochy!

Chcesz poznać świat? Przyjdź do naszego liceum!

 

Monika Kantorska-Suty

--> wstecz