Środa, 27 maja 2020 r. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Niekorzystne warunki pogodowe – warto być ostrożnym

Praktycznie każdego dnia na drogach powiatu nakielskiego policja odnotowuje zdarzenia drogowe. Przyczyną większości z nich jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach. Aura nie sprzyja, więc warto zachować ostrożność.

Panująca od kilku dni aura powoduje, że drogi są mokre i śliskie. W takich warunkach pogodowych zarówno kierowcy jak i piesi winni zachować szczególną ostrożność, aby nie dochodziło do zdarzeń drogowych.
Nad bezpieczeństwem użytkowników dróg czuwają codziennie mundurowi z nakielskiego referatu ruchu drogowego, jednak to od zachowania kierowców i pieszych zależy, czy do zdarzeń dochodzi czy też nie. Dlatego policjanci apelują do uczestników ruchu drogowego o rozsądek.

Kierowcy winni dostosowywać prędkość zarówno do panujących warunków pogodowych, jak i ustanowionych na drogach ograniczeń. W przypadku mniejszej prędkości dużo łatwiej jest zapanować nad pojazdem kiedy na drodze pojawi się niespodziewanie przeszkoda i trzeba będzie gwałtownie wykonać manewr jej ominięcia. Warto także przewidywać różne sytuacje na drodze i myśleć za tych uczestników ruchu, którzy łamią przepisy, bądź z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia powodują niebezpieczne sytuacje.

Policja zwraca się o rozsądek również do pieszych. Ci powinni przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych, bądź dozwolonych prawem. Przypominamy, że pieszy zbliżający się do tzw.: „zebry” musi się zatrzymać i sprawdzić czy może bezpiecznie wejść na przejście. Przy śliskiej nawierzchni, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej, jest to o tyle ważne, że kierowca może nie widzieć pieszego zbliżającego się do przejścia oraz nie zdążyć w porę zatrzymać auta. Lepiej najpierw dobrze się upewnić czy przechodzenie w danej chwili jest bezpieczne. Prosimy też pieszych, aby nosili kamizelki odblaskowe po zmroku, nawet w obszarze zabudowanym, co niej jest wymagane prawem, ale zdecydowanie podnosi poziom bezpieczeństwa pieszego.

Jedynie wzajemny szacunek pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów jest gwarantem  bezpieczeństwa.

podkom. Justyna Andrzejewska

Oficer prasowy

KPP Nakło nad Notecią

--> wstecz