Czwartek, 18 kwietnia 2019 r. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – zobacz zdjęcia sprzed lat!

Wierni kcyńskich parafii przygotowują się do spotkania z Matką Bożą w kopii cudownego obrazu z Jasnej Góry. Przygotowaniom towarzyszyć będą misje święte. Wizyta w diecezji bydgoskiej rozpoczęła się w dniu 1 września, a kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który znajduje się na Jasnej Górze, będzie nawiedzała parafie naszej diecezji przez najbliższe tygodnie.  W dniu 9 października obraz Matki Bożej z Jasnej Góry dotrze do Kcyni.

Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przebywała w Kcyni w dniach 2-3 grudnia 1978 r.  Po tym uroczystym nawiedzeniu rozpoczęła się peregrynacja mniejszego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej po całej parafii. Chętne rodziny przyjmowały Matkę Bożą w cudownym jasnogórskim obrazie, modliły się przed nim, a następnego dnia przekazywały kolejnej rodzinie.

Nawiedzenie obrazu Matki Bożej w 1978 roku stanowiło kontynuację zapoczątkowanego decyzją prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego przygotowania narodu do Millenium Chrztu Polski.  W 1957 roku – jak opisuje ojcowie paulini zlecili wykonanie kopii cudownego wizerunku Maryi znajdującego się w ołtarzu jasnogórskiej kaplicy. Kopię wykonał prof. Leonard Torwirt z Torunia, który jest związany z historią kościoła w Kcyni. To profesor Torwirt był wykonawcą prac dekoracyjnych we wnętrzu kcyńskiego kościoła pokarmelickiego. W latach 1962-65 położył tynki ścienne, z wykorzystaniem pracochłonnej techniki „sgrafitto” oraz „buono fresco”.

Tym, którzy chcieliby powspominać peregrynację obrazu w Kcyni sprzed 40 laty, polecamy materiały zamieszczone na stronie Dźwiękowe Archiwum Kcyni. Znajdą tam państwo galerię zdjęć: http://www.dzwiekowearchiwum.kcynia.pl/galeria/peregrynacja-kopii-obrazu-matki-boskiej-czestochowskiej-w-kcyni-2-3121978.html

Można m.in. zobaczyć, jak mieszkańcy miasta udekorowali Kcynię przed spotkaniem z Matką Bożą w cudownym obrazie z Częstochowy, a także przejrzeć zbiorowe zdjęcia – pamiątki z nawiedzenia i chwile spotkania z Maryją w rodzinnym gronie.

Informacje ze strony www.diecezja.bydgoszcz.pl:

Nawiedzeniu towarzyszy hasło „Matka Kościoła”. Jest ono związane z dziękczynieniem za powstanie diecezji bydgoskiej oraz ze szczególną modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Obraz będzie gościł do 7 grudnia w dekanatach: Bydgoszcz V, VI, IV, Łabiszyn, Szubin, Kcynia, Nakło, Wyrzysk, Wysoka, Łobżenica, Złotów II, zaś od 1 lutego do 6 kwietnia w dekanatach: Złotów II, Złotów I, Sępólno Krajeńskie, Mrocza, Białe Błota, Osielsko, Bydgoszcz I, III, II. Wtedy odbędzie się uroczyste pożegnanie Matki Bożej w Jej cudownym wizerunku. Przed nawiedzeniem w każdej parafii odbywać się będą misje święte oraz czuwania.

materiał: 

Justyna Makarewicz /UM w Kcyni/Inspektor ds. kultury, oświaty i ewidencji zabytków

--> wstecz