Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. Imieniny Bernarda, Biruty, Erwina

Pismo w sprawie protestu ZSO trafiło na biurko włodarzy

Dziś w naszej skrzynce pocztowej odczytaliśmy poniższy list od Rodziców uczniów ZSO, który w piątek trafił do rąk Zastępcy Burmistrza Bogny Adamskiej i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kcyni Zbigniewa Witczaka. Autorzy listu zwrócili się do nas z prośbą o publikację pisma na łamach naszego portalu. Prośbę spełniamy.

 

PROTEST PRZECIWKO PLANOM REORGANIZACJI ZESPOŁU SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KCYNI

My, rodzice uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań władz miasta Kcyni mających na celu reorganizację wzorowo funkcjonującej placówki oświatowej, jaką jest Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kcyni, w skład którego wchodzą: Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich oraz Liceum Ogólnokształcące im. Karola Libelta w Kcyni, które w 2015 roku obchodziło 70-lecie swego istnienia. Jesteśmy przekonani, że projekt ten nie przyniesie żadnych korzyści, a jedynie uderzy w dobro naszych dzieci
Zespól Szkół Ogólnokształcących w Kcyni powstał w wyniku reorganizacji szkół w 2011 roku i w swym zamyśle miał doprowadzić do odbudowy zmarginalizowanego wskutek obecności klas technicznych liceum, jak również podniesienia jakości kształcenia i wychowania uczniów miejscowego gimnazjum. Dziś, po niemal 5 latach funkcjonowania szkoły w tej strukturze, dostrzegamy, że za sprawą wielkiego zaangażowania i pracy Dyrektora ZSO – p. Eweliny Marczak, całego grona pedagogicznego, jak również towarzyszącej temu owocnej współpracy szkoły z rodzicami, reorganizacja okazała się być sukcesem na wielu płaszczyznach: dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, a także tej, której nie da się zdefiniować i mierzyć cyframi- mamy na myśli poziom relacji międzyludzkich, integrację młodzieży i wspaniałą, rodzinną atmosferę, jaka od początku była znakiem firmowym naszej szkoły.

Najważniejsze atuty Zespołu Szkół Ogólnokształcących to : wysoka jakość edukacji, bezpieczeństwo i komfort nauki, jaki placówka oferuje naszym dzieciom, żywy, międzypokoleniowy kontakt z absolwentami LO, a także jej historyczne tradycje, które pieczołowicie kultywuje Dyrektor wraz z gronem pedagogicznym. Szkoła jest kameralna, wszyscy się w niej znają i rozpoznają, co jest magnesem przyciągającym kolejne pokolenia uczniów.

Na uwagę zasługuje stworzenie uczniom doskonałych warunków do nauki.
Z inicjatywy dyrektora w budynku szkoły dokonane zostały liczne remonty korytarzy, sal lekcyjnych, placówkę wyposażono w nowoczesny sprzęt, co w znaczący sposób poprawiło bazę lokalową ZSO. Obecny wygląd pomieszczeń budzi zachwyt wszystkich odwiedzających szkołę, zwłaszcza Jej absolwentów, którzy nie szczędzą komplementów i wyrazów uznania dla gospodarności i dobrego smaku gospodarza placówki. Taki stan rzeczy jest dziełem 5 lat ciężkiej pracy i ogromu czasu, jaki został poświęcony z myślą o uczniach i absolwentach tej szkoły oraz Jej wizerunku w środowisku lokalnym.
Uczniowie (zarówno gimnazjum, jak i liceum) uzyskują wysokie wyniki z egzaminów zewnętrznych- egzaminu gimnazjalnego oraz maturalnego. Jest to efekt dobrego stylu zarządzania, wysokiego poziomu nauczania, właściwej motywacji i promowania wartości nauki w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kcyni. Na przełomie maja i czerwca 2015 roku w obu typach szkół miała miejsce ewaluacja prowadzona przez starszych wizytatorów Kujawsko- Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Oceny uzyskane w wyniku tejże ewaluacji- cztery celujące i dwie bardzo dobre, jasno podkreślają mocną pozycję tej szkoły, zwłaszcza w wiodących obszarach, takich jak: realizacja podstawy programowej, czy też analiza wyników egzaminów zewnętrznych. Taka ocena nie tylko dowodzi słuszności pomysłu połączenia gimnazjum z liceum, ale też staje się wymiernym efektem pracy grona pedagogicznego kierowanego przez Dyrektora placówki.

Ważnym aspektem sprawy jest funkcjonowanie ponad 70-letniego Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta w Kcyni, które w powołanym do życia w 2007 roku Zespole Szkół Nr 1, w sąsiedztwie Technikum Ekonomicznego i Informatycznego, zostało zmarginalizowane. Efektem poprzedniej reformy z 2007 roku stał się widoczny spadek zainteresowania wyborem kcyńskiego liceum, obniżenie poziomu nauczania i wzrastający odpływ młodzieży gimnazjum do szkół ponadgimnazjalnych w Szubinie, Nakle, Żninie i Bydgoszczy. Teraz, w nowej strukturze, liceum otrzymało szansę prawidłowego rozwoju. Powoli, z roku na roku, odbudowuje swoją renomę, czego dowodem jest bardzo dobra zdawalność egzaminów maturalnych i wysoki procent absolwentów kontynuujących studia wyższe w renomowanych uczelniach. Wskutek podejmowanych przez Dyrektora i grono pedagogiczne działań zmierzających do poprawy jakości kształcenia według ogólnopolskiego rankingu szkół „Perspektywy” w 2015 roku Liceum Ogólnokształcące w Kcyni znalazło się w gronie 50 najlepszych liceów województwa kujawsko- pomorskiego, by w bieżącym 2016 roku nie tylko utrzymać dobrą formę, ale nawet podnieść swoją pozycję o 5 miejsc na liście. Głównymi kryteriami w tym rankingu są wyniki egzaminu zewnętrznego, aktywność uczniów i sukcesy w konkursach oraz olimpiadach.
Powrót do projektu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, tym razem z technikum i szkołą zawodową, i złączenie w jeden organizm uczniów tych, jakże odmiennych, typów szkół to powrót do tego, co już było i się nie sprawdziło. My, rodzice uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni, domagamy się pozostawienia tego modelu, który przynosi wszystkim zainteresowanym stronom korzyści. Nie chcemy, aby propagandowe hasła, i mrzonki o rzekomych oszczędnościach wzięły górę nad zdrowym rozsądkiem, bo niszczenie tego, co dobre i co z roku na rok daje lepsze owoce to zło, na które nie wyrażamy zgody.
Chcemy kontynuacji obecnej struktury szkoły przynajmniej do czasu, kiedy ustawa rządowa nie określi kierunku dalszych zmian. Mówimy głośne „Liberum veto” dla pomysłu, który ma na celu przerwanie tak dobrze prowadzonego procesu nauczania i stylu zarządzania szkołą przez obecną Panią Dyrektor wraz z całą kadrą pedagogiczną.
Dlaczego dobrze funkcjonująca szkoła, która jako jedna z dwóch szkół na terenie Gminy Kcynia nie jest źródłem kłopotów finansowych, a dodatkowo odnosi sukcesy dydaktyczno- wychowawcze ma być ratunkiem dla innych placówek oświatowych? Dlaczego skazuje się Ją na eksperymentalny projekt, co do powodzenia którego nie ma żadnej pewności? Dlaczego zmienia się to, co się sprawdza i ludzi, którzy w tym, co robią są kompetentni i oddani swojej pracy?

Jesteśmy przekonani, ze priorytetem Władz Miasta Kcyni winno być dobro naszych dzieci, ich odpowiednia edukacja, a nie źle rozumiane i błędnie traktowane względy ekonomiczne. Nie wolno oszczędzać na wykształceniu i wychowaniu przyszłych pokoleń tym bardziej, że to nie nasza szkoła jest źródłem niepowodzeń finansowych.
Nie wolno dopuścić do tego, aby ponad siedemdziesięcioletni, bogaty dorobek pedagogiczny, społeczny, jak i materialny Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta oraz Jego obecne osiągnięcia zostały zaprzepaszczone. Nie wolno dopuścić do tego, aby dobrze funkcjonujący w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kcyni uczniowie Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich zostali oderwani od licealistów, których sąsiedztwo w jednej szkole tylko Im służy, motywując do lepszego zachowania i nauki.
W Was- drodzy Radni- ostatni ratunek. Liczymy na zrozumienie, obiektywizm i zwycięstwo prawdy nad niskimi pobudkami tych, którzy dziś korzystają z przywileju władzy. Powierzyliśmy Wam swój głos, abyście reprezentowali interes ludzi, a nie jednostek

Ten, kto zamierza czynić dobro, nie może oczekiwać, iż ludzie będą mu usuwać kamienie z drogi, ale musi być przygotowany na to, że mu je będą rzucać na drogę.” (Albert Schweitzer)
Szanowni Państwo Radni, czy jesteście tymi, którzy te kamienie będą nam rzucać pod nogi, czy raczej tymi, którzy pomogą nam je zbierać i razem z nami czynić dobro dla naszej wspólnej sprawy, jaką jest dbałość o interesy wszystkich mieszkańców naszej gminy? To z bierności, obojętności na los innych lub dbałości tylko o swój interes biorą się wszystkie nieszczęścia świata.
Z wyrazami szacunku
Rodzice uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni
– Gimnazjum i Liceum.

--> wstecz