Sobota, 20 kwietnia 2024 r. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Podziękowano za plony. Gminno-Powiatowo-Parafialne Dożynki w Mroczy za nami!

Wczorajsze powiatowo-gminno-parafialne uroczystości Święta Plonów odbyły się w Mroczy. Po Mszy Świętej w kościele pw. Św. Mikołaja i Wniebowzięcie NMP rozśpiewany korowód Zespołu Pieśni i Tańca „Krëbane”, delegacji sołeckich z wieńcami, pocztów sztandarowych, dzieci w strojach krajeńskich, starostów dożynkowych, włodarzy Powiatu Nakielskiego oraz Miasta i Gminy Mrocza, a także pozostałych uczestników imprezy wyruszył naprzeciw Stadionu Miejskiego w Mroczy!

Na scenie starostowie dożynkowych uroczystości przekazali władzom chleb wypieczony z tegorocznej mąki. Szczebel powiatu reprezentowała Katarzyna Olearczyk z Rozwarzyna wraz z Tomaszem Bagnerowskim z Turzyna, gminę – Violetta Sikorska z Samsieczynka oraz Piotr Mnichowski z Kaźmierzewa, natomiast parafię –  Ewa Okonek i Maciej Dzieszka z Mroczy.

Z tej samej sceny w kilku przemówieniach podziękowano za tegoroczne plony. Głos zabrali kolejno: Starosta Nakielski – Tadeusz Sobol, Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza – Leszek Klesiński, Przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy – Jarosław Odrobiński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Łukasz Schreiber, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Łukasz Krupa, Poseł na Sejm VII kadencji – Iwona Kozłowska oraz Delegat Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej – Radosław Mrugowski. Specjalny list od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza odczytał  Mariusz Skoczek – przewodniczący Zarządu Prawa i Sprawiedliwości w Nakle nad Notecią.

Tradycyjnie już organizatorzy Święta Plonów, tj. Starosta Nakielski, Burmistrz Miasta i Gminy Mrocza, a także ks. proboszcz Wojciech Cierniak poczęstowali gości chlebem. W tym czasie kaszubski zespół „Krëbane” zabawiał gości skoczną muzyką i barwnymi strojami na scenie. To jednak nie był koniec muzycznych atrakcji, bowiem na scenie pojawiła się Natalia Capelik-Muianga – finalistka 8 edycji Mam Talent, ćwierćfinalistka The Voice of Poland 9. Następnie publiczność rozkręcił zespół „Chłopaki nie płacą” z aktorem-muzykiem Michałem Milowiczem na czele!

W trakcie imprezy ogłoszono także wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowi. Laureatami konkursu zostało Sołectwo Ostrowo, drugie miejsce zdobyło Sołectwo Kaźmierzewo, trzecie – Sołectwo Matyldzin. Rywalizacja nie była łatwa, bowiem do konkursu przystąpiło aż 18 sołectw/osiedli. Podobnie Komisji konkursowej nie było łatwo wyłonić zwycięzców dożynkowego wieńca – każda konstrukcja miała w sobie coś niepowtarzalnego, wymagającego wyobraźni i umiejętności manualnych.

Dożynki zwieńczyła dyskoteka poprowadzona przez Roberta Szczepaniaka z Radia Nakło. Uroczystość poprowadził Andrzej Brzóska z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy.

zutor: Monika Oleś (Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią)

zdjęcia: Monika Oleś, Ewelina Musiał

 

 

--> wstecz