Poniedziałek, 18 lutego 2019 r. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Policjanci z Szubina oddali hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji kierownictwo szubińskiego komisariatu złożyło symboliczny znicz pod Dębem Katyńskim posadzonym w Rynarzewie, w hołdzie aspiranta Policji Państwowej Franciszka Poczekaja.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej w 2007 roku. Jego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom, którzy zostali zamordowani przez NKWD wiosną 1940 roku. W kwietniu 2010 roku w Rynarzewie odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Katyńskiego ku pamięci aspiranta Policji Państwowej Franciszka Poczekaja. Uroczystość zorganizował Gminny Komitet Obchodów 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Szubinie, Burmistrz Szubina, Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 koło w Rynarzewie oraz Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie.

W piątek (13.04.18) pod Dąb Katyński posadzony w hołdzie pamięci aspiranta Policji Państwowej Franciszka Poczekaja, udała się delegacja kierownictwa Komisariatu Policji w Szubinie, gdzie złożyła symboliczny znicz.

Aspirant Policji Państwowej  Franciszek Poczekaj (1906-1940) urodził się 30 listopada 1906 r. w Rynarzewie. Ostatnim miejscem służby Policjanta była Horodecka w pobliżu Zaleszczyk w dawnym województwie stanisławowskim. Został zamordowany w kwietniu 1940 roku w Twerze. W listopadzie 2007 roku decyzją Prezydenta RP został awansowany do stopnia aspiranta Policji Państwowej. W chwili śmierci służył w stopniu starszego posterunkowego.

   

mł. asp. Justyna Andrzejewska

Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

--> wstecz