Sobota, 20 kwietnia 2019 r. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Powstają piękne postaci z bajek, ale kogo to obchodzi?

Kcynia jako jedyne miasto w powiecie nakielskim co roku organizuje plenery rzeźbiarskie. Tylko w naszym mieście można podziwiać artystyczną pracę twórców ludowych jakimi są rzeźbiarze. Niestety jak to w Kcyni bywa wszyscy narzekają, a nikt nie docenia tego co się w naszym mieście dzieje. Gdyby takie wydarzenie miało miejsce w Bydgoszczy czy Poznaniu to ludzie, by zatrzymywali się, podziwiali, robili zdjęcia, a w Kcyni?

Właśnie w Kcyni od kilku lat spotykają się rzeźbiarze, którzy z wielkich pni wycinają wspaniałe postacie i tworzą piękne działa. Przyglądanie się z bliska zachwyca. Rzeźbiarze wspomagają się piłami motorowymi, szlifierkami, wiertarkami, wielkimi dłutami i z wielkiego pnia wycinają, po kawałku zaprojektowaną postać.

W tym roku powstaną postaci z bajek. Plener rzeźbiarski w Kcyni odbywa się pod okiem wspaniałego kcyńskiego rzeźbiarza Pana Piotra Wolińskiego, który do naszego miasta zaprasza swoich zdolnych kolegów: Filipa Musiała, Zbyszko Piwońskiego, Mateusza Malessa i Edwarda Maciejewskiego. Organizatorem jest Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni.

Zapraszamy mieszkańców Kcyni, szczególnie rodziców z dziećmi, młodzież i gości odpoczywających w Kcyni do zawitania za budynek Centrum Kultury, gdzie odbywa się plener. Rzeźby będą gotowe 6 lipca.

A może tak w przyszłym roku taki plener zorganizować na płycie kcyńskiego rynku w ramach promocji bogatej twórczości ludowej i Gminy Kcynia?

Myślę, że mogłoby  to się spotkać z zainteresowaniem przejeżdżających przez Kcynię turystów, co może także zmotywować do przyglądania się pracy rzeźbiarzy także naszych mieszkańców.

tekst i fot. Robert Koniec

 

 

Rzeźbiarze rzeźbią postacie z polskich bajek. Powstaje Koziołek Matołek, Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio oraz Sierotka Marysia z krasnoludkami. Tworzą: Filip Musiał, Piotr Woliński, Zbyszko Piwoński, Mateusz Malesa i Edward Maciejewski

--> wstecz