Niedziela, 18 sierpnia 2019 r. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Powstał pierwszy historyczny mural w Kcyni

Na naszych oczach dzieje się historia. Członkowie Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań – wiceprezes Jarosław Czyż i Adrian Nowakowski wykonują pierwszy w Kcyni mural na ścianie sali gimnastycznej przy ZSO w Kcyni. Mural związany jest z Powstaniem Wielkopolskim i wzorowany jest na projekcie wykonanym przez Tomasza Hałasa. Całe zadanie realizowane jest w ramach zadań promocyjnych gminy Kcynia na rok 2018.

W projekcie wykorzystano pocztówkę powstańczą (znajdującą się w zbiorach Muzeum Ziemi Szubińskiej) przedstawiającą przegląd wojsk powstańczych na kcyńskim rynku. W tle widać kościół poklasztorny – informuje Anna Duda-Nowicka z Urzędu Miejskiego. Zastosowano także hasło „Kcynia kluczem do Wielkopolski” będące bezpośrednim odwołaniem się do słów Kazimierza Grudzielskiego.

Głównym sponsorem muralu jest firma Enea. Wykonawcami są członkowie Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań. Ścianę, na której powstał mural przygotowała na zlecenie Gminy Kcynia firma Janusza Kocha. Sfinansowano to ze środków gminy. Partnerem przedsięwzięcia jest również Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kcyni. Nie bez powodu wybrano właśnie to miejsce na pierwszy kcyński mural. Stanowić on będzie element patriotycznego wychowania młodzieży uczęszczającej do szkoły, a także osób korzystających z Orlika. To kolejne działanie w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Równocześnie trwają prace porządkowe przy pomniku-mogile Powstańców Wielkopolskich znajdującym się na cmentarzu – podkreśla Burmistrz Kcyni Marek Szaruga.

Za pomoc dziękujemy Panu Jackowi Paszkiewiczowi z Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań. Wykonanie muralu powstańczego jest jednym z działań w ramach budżetu promocji. Niewykluczone, że w przyszłości powstaną inne murale związane m.in. Janem Czochralskim oraz Klarą Prillową i jej działalnością w sferze kultury pałuckiej.
Fot. i tekst Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni

 

--> wstecz