Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Jak powstała Polska – wrześniowa Ciekawość świata.

Pierwsza jesienna „Ciekawość świata” poświęcona była tematyce historycznej. Gościliśmy dr Michała Bogackiego, dyrektora Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie z wykładem zatytułowanym „Jak powstała Polska”.

W słowie wstępnym koordynatorka spotkań z ramienia Urzędu Miejskiego Justyna Makarewicz podkreślała bardzo dobre doświadczenia we współpracy z Muzeum w Gnieźnie.  Dwukrotnie korzystaliśmy z wystaw przygotowanych przez gnieźnieńską placówkę, które bezpłatnie oglądali uczniowie szkół z gminy Kcynia.

Prelekcja dr. Michała Bogackiego dotyczyła pierwszych wieków historii naszego kraju: czasów, gdy panował Mieszko, a następnie Bolesław Chrobry. Dr Michał Bogacki omówił czasy „przed Mieszkiem” – podkreślał, że 3 pokolenia wcześniej (w I poł. X w.) doszło do – jakbyśmy do dziś nazwali – „wielkiego boomu inwestycyjnego” – na terenie Wielkopolski powstało od podstaw wiele grodów. Ten fakt jest jego zdaniem dowodem na to, że musiały istnieć pierwsze elementy państwa – administracja oraz aparat przymusu, wojsko, zaangażowane w ściąganie podatków czy raczej danin rzeczowych. Te elementy – podatki, żywność oraz siła ludzkiej pracy dowodzą, że musiała już wtedy istnieć względnie zorganizowana wspólnota.  Dr Michał Bogacki przedstawił także motywy, jakie kierowały Mieszkiem I w podjęciu decyzji o chrzcie. Wskazywał, że wątpliwe, by ten obrzęd nastąpił w Gnieźnie – dużym w owym czasie ośrodku kultu pogańskiego. Mieszko I podejmując taką decyzję spotkał się z wewnętrzną opozycją kapłanów, którzy dotychczas legitymizowali jego władzę, bo tylko władca z poparciem bogów mógł zyskać posłuch wśród poddanych.

Dr Michał  Bogacki omawiając legendę o Piaście Kołodzieju wskazywał, że w państwach słowiańskich legendy dynastyczne łączy jeden element – król zawsze pochodzi z ludu. Rozwiał także popularną w ostatnim czasie tezę o tym, że Mieszko mógł być Wikingiem. Nie było państwa Wielkiej Lechii, nie znajduje potwierdzenia w źródłach także twierdzenie, że Mieszko pochodził ze Skandynawii. Dynastia Piastowska była dynastią rodzimą – podkreślał. Zawsze, gdy pojawiają się obce dynastie, jest ślad w kulturze – w naszej kulturze go nie ma – stwierdził dr Michał Bogacki.

Na koniec spotkania Justyna Makarewicz zaprosiła wszystkich do uczestnictwa w następnych spotkaniach. Najbliższa ku temu okazja będzie 4 października. Na ten dzień zaplanowane zostało spotkanie autorskie wokół biograficznej książki o ks. Janie Kaczkowskim, której autorem jest dziennikarz tygodnika Powszechnego Przemysław Wilczyński.

tekst. Justyna Makarewicz/ DAK

fot. Robert Koniec

--> wstecz