Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. Imieniny Jarosława, Marka, Wiki

Rocznica wyzwolenia Kcyni pozostaje ale nazwę ulicy zmieniono

„Kcynię wyzwoliły wojska radzieckie 22 stycznia 1945 r. Ich straż przednia znalazła się nieopodal miasta już 21 stycznia, jednak główne siły wkroczyły dopiero nazajutrz. Bezpośrednich walk o Kcynię nie było, z wyjątkiem drobnej potyczki, w której zginęło 5 Niemców. Żołnierze radzieccy nie zatrzymali się w mieście, pomaszerowali w kierunku  zachodnim” – czytamy w książce „Dzieje Kcyni” pod red. W. Jastrzębskiego.

Przypominamy, iż datę 22 stycznia upamiętniają w Kcyni m.in. nazwa jednej z ulic w mieście oraz pomnik 86 czerwonoarmistów poległych w walkach o Kcynię, Grocholin, Rozpętek, Sipiory, Mieczkowo i Ludwikowo, pochowanych we wspólnej mogile na nowym cmentarzu.

Przypomnijmy.

Zgodnie z art. 1, pkt 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Ustawa określa, że za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.- wyjaśnia Instytut Pamięci Narodowej.

W Kcyni ul  22 stycznia została decyzją wojewowy zmieniona na Bolesława Pobożnego.

tekst i fot(arch) Robert Koniec

 

 

--> wstecz