Czwartek, 14 października 2021 r. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

„Rowerowy Rajd Pamięci” odbył się na trasie Paterek – Sipiory – Paterek

Przy pięknej pogodzie 9 października 2021 roku odbył się ,,Rowerowy Rajd Pamięci ’ – drugie wydarzenie towarzyszące obchodom 82 rocznicy „Pamięci Ofiar Zbrodni w Paterku „

Na miejsce zbiórki i rozpoczęcia rajdu wyznaczono teren przy budynku byłej „białej szkoły” w której torturowano Polaków w czasie okupacji hitlerowskiej, obecnie budynku Akceptacji i Aktywizacji Społecznej przy ulicy Wyzwolenia w Paterku. O godzinie 9.30 72 uczestników rajdu w asyście strażaków, policji i LZS z Paterka wyruszyli w drogę. Trasa prowadziła ścieżką rowerową, malowniczym krajobrazem z Paterka do Polichna, Sipiory szkoła, Sipiory cmentarz, Polichno i Paterek żwirowisko.

W każdej miejscowości przy pomniku ofiar uczestnicy rajdu minutą ciszy uczcili pamięć pomordowanych i zapalili znicze.

Ksiądz Mariusz Zbieranek i proboszcz parafii z Sipior ksiądz Jarosław Rusnak- opowiadał o tragicznych wydarzeniach związanymi z tymi miejscowościami.

Trasa podzielona była na etapy. W świetlicy w Polichnie, w szkole w Sipiorach na uczestników czekała ciepła herbata lub kawa.

Rajd Pamięci zakończył się przy pomniku ofiar II wojny w Paterku. Tu ksiądz Mariusz Zbieranek podziękował wszystkim uczestnikom rajdu za tak liczny udział, a pan burmistrz Sławomir Napierała i pan wicestarosta Tomasz Miłowski wręczyli dla wszystkich uczestników pamiątkowe medale oraz słodki poczęstunek.

To jest prawdziwa lekcja historii. Inaczej się ją przeżywa tutaj, kiedy zapali się znicz w ciszy i zadumie. Takimi słowami pan burmistrz podziękował księdzu Mariuszowi Zbieranek i organizatorom za opracowanie i przygotowanie tej uroczystości.

Organizatorzy dziękują Policji i strażakom z OSP JRS z Kowalewka za zapewnienie bezpieczeństwa podczas rajdu.

materiał. Zdzisław Sell

--> wstecz