Piątek, 29 marca 2024 r. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Rozmawiano o gospodarce wodnej w dobie zmian klimatu

We wtorek Starosta Nakielski Tomasz Miłowski oraz inspektor ds. rozwoju przedsiębiorczości z Wydziału Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią Władysław Gajewski uczestniczyli w konferencji naukowo-samorządowej ph. „Gospodarka wodna w dobie zmian klimatu”. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zorganizował ją w Toruńskim Inkubatorze Technologicznym – Business Link Toruń. Na konferencję zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele administracji centralnej i samorządów, środowisk ekologicznych oraz instytucji i organizacji zainteresowanych gospodarczym wykorzystaniem rzek, a także naukowcy. Podczas konferencji – podzielonej na dwa panele tematyczne: „Aktualny stan: sytuacja formalno-prawna w gospodarce wodnej, kierunki rozwoju żeglugi śródlądowej i przesłanki do zagospodarowania dolnej Wisły” oraz „Gospodarka wodna w dobie zmiany klimatu”

Rozmawiano głównie o aktualnych problemach związanych z gospodarką wodną w naszym kraju. Uczestnikom konferencji udostępniono materiały promujące unikatowe w skali kraju technikum żeglugi śródlądowej działające w ramach Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią. To ważne w kontekście zbliżającego się naboru uczniów na nowy rok szkolny 2016/2017.

Pan minister Jerzy Materna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zapowiedział oczekiwane od wielu lat podpisanie przez Polskę konwencji AGN i rozwój międzynarodowych dróg wodnych w Polsce. Starosta Tomasz Miłowski zaprosił ministra Maternę do Nakła nad Notecią na uroczystą inaugurację sezonu nawigacyjnego, która odbędzie się 7 maja br., a także wręczył mu materiały promujące Powiat Nakielski i Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią.

Inaugurację sezonu Powiat Nakielski organizuje wspólnie z Gminą Nakło nad Notecią dzięki dotacji (w wysokości 10 000 zł) uzyskanej w konkursie ofert dla członków Związku Miast i Gmin Nadnoteckich na realizację zadania promocyjnego pn. „Otwarcie sezonu wodniackiego na Noteci”. 7 maja na nakielskiej przystani nastąpi uroczyste otwarcie sezonu nawigacyjnego połączone z piknikiem rodzinnym.

Konwencja AGN – podpisane 19 stycznia 1996 roku w Genewie Europejskie porozumienie dot. głównych śródlądowych szlaków wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN) to podstawowy dokument wskazujący na kierunki rozwoju sieci dróg wodnych śródlądowych w Europie, którego celem jest wprowadzenie ram prawnych, które ustalą skoordynowany plan dla rozwoju i budowy sieci śródlądowych dróg wodnych o międzynarodowym znaczeniu, opartej o uzgodnione parametry infrastrukturalne i eksploatacyjne. Sieć ujęta w Konwencji AGN podzielona jest na dziewięć głównych wodnych ciągów transportowych o długości ponad 27 tys. km i łączy porty 37 krajów europejskich między sobą. Konwencja zaleca budowę i rozbudowę śródlądowych dróg wodnych o międzynarodowym znaczeniu. Na terytorium Polski wyodrębniono trzy szlaki w ramach sieci europejskiego systemu śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym, z czego jeden łączy Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym poprzez Wisłę (droga wodna E40), drugi przebiega Odrzańską Drogą Wodną (droga wodna E30), zaś trzeci stanowi część europejskiego szlaku komunikacyjnego wschód-zachód i łączy Odrę z Zalewem Wiślanym (droga wodna E70). Polska, jako jedyna w Europie Środkowo-Wschodniej nie ratyfikowała Konwencji AGN.

Anna Skowrońska – Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią

--> wstecz