Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Sentymentalna podróż śladami przodków

Bernd von Bülow, syn ostatniego przedwojennego właściciela majątku Żurawia, przyjechał do Polski z sentymentalną wizytą. Celem jego wizyty było odwiedzenie miejsc związanych z jego dzieciństwem, historią rodziny oraz spotkanie ze znajomymi. Bernd von Bülow, urodzony w 1933 roku, systematycznie przyjeżdża do naszego kraju. Ostatnio odwiedził Żurawię dwa lata temu.

Program zakładał spotkanie z burmistrzem Markiem Szarugą i zastępcą Bogną Adamską. Odwiedziny to także okazja do przedstawienia losów rodziny von Bülow, obecnej na tym terenie od połowy XIX w. Niemieccy goście bardzo ciepło wypowiadali się na temat swoich związków z  Polską, które umacniają się w bezpośrednich kontaktach, przyjaźniach zawartych na przestrzeni lat. Wspomniano także o pierwszej powojennej wizycie rodziców p. Berndta – Doroty i Hermana von Bülow, którzy w 1976 roku odwiedzili Żurawię. Tamto spotkanie na długo pozostało w ich pamięci. Burmistrz przekazał gościom z Niemiec zestaw materiałów promocyjnych i informacyjnych o gminie Kcynia i województwie Kujawsko-Pomorskim, wydanych w języku niemieckim.

Po odwiedzinach w urzędzie goście udali się na cmentarz ewangelicki, gdzie odwiedzili groby swoich przodków. Przy okazji przedstawili kilka historii związanych z osobami pochowanymi na cmentarzu. W czasie wizyty towarzyszyła im Justyna Makarewicz z kcyńskiego urzędu.

Warto przypomnieć, iż o historii niemieckich rodzin ziemiańskich opowiadała Anna Nadolska w trakcie spotkania organizowanego w cyklu „Ciekawość świata”. Fragmenty wykładu można wysłuchać na stronie internetowej Dźwiękowego Archiwum Kcyni.

Bernd von Bülow współpracuje także z Dźwiękowym Archiwum Kcyni, nadsyłając artykuły drogą elektroniczną. Jego zdjęcia dotyczące ślubów ziemiańskich wzbogaciły wystawę „Kcyński album ślubny”, organizowaną przez DAK w ubiegłym roku w trakcie festynu Parafii pw. WNMP w Kcyni.  Artykuły jego autorstwa, historie z okresu II wojny światowej można przeczytać na stronie Dźwiękowego Archiwum Kcyni.

materiał: Justyna Makarewicz/UM w Kcyni

--> wstecz