Wtorek, 14 lipca 2020 r. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Spotkanie pasjonatów historii

30 maja br. z mojej inicjatywy doszło do ciekawego spotkania z mieszkańcem Inowrocławia panem Florianem Górnym – synem uczestnika bitwy pod Skagerakiem. Drążąc historię związaną z moim Dziadkiem, powstańcem Władysławem Wesół natrafiłem na ślad, że ojciec p. Floriana – Józef, Franciszek Górny też walczył w jednej z największych bitew morskich na Jutlandii.

Spotkanie zorganizował pasjonat historii z Inowrocławia pan Marcin Mościcki. W spotkaniu uczestniczył również pan Stanisław Pilarski. W pełnym słońcu, w  pobliżu inowrocławskich tężni w kawiarni „Nad Stawem” wspominaliśmy naszych przodków. Pan Florian swojego Ojca, a ja mojego Dziadka. Nie zabrakło wzruszających momentów w rozmowie. Na stole były z nami pamiątki po moim Dziadku, natomiast pan Florian przyniósł przygotowaną publikację na temat swojego Ojca, a pan M. Mościcki oryginalny numer Der Spiegla z 1919 r., gdzie na okręcie Konig wśród 1350 marynarzy jest również mój Dziadek Władysław Wesół i Józef Górny. Po prawie dwugodzinnej rozmowie przy kawie, ciastku i lodach rozstaliśmy się w serdecznej atmosferze. Zaprosiłem pana Górnego i pana Mościckiego do złożenia wizyty w Kcyni, przyjęli zaproszenie na wakacje. Na zakończenie wręczyłem panu Górnemu zdjęcia Dziadka w mundurze marynarza i napisane wspomnienie.

Warto dodać, że bitwa morska pod Skagerakiem odbyła się 31 maja 1916 roku, a zatopienie okrętu Konig, na którym walczyli nasi bohaterowie, nastąpiło 2 czerwca 1919 roku,  a więc w tym roku przypada okrągła rocznica tego wydarzenia.

Autor materiału: Henryk Wesół

--> wstecz