Poniedziałek, 17 grudnia 2018 r. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Spotkanie z Vincentem

Szkolne wycieczki do kina są już w naszej szkole tradycją, ale nasza poniedziałkowa eskapada była wyjątkowa, bo i film, który zaproponował nam organizator tej wycieczki – pan Tomasz Suty – był niepowtarzalny!

„Twój Vincent” to polsko-angielska produkcja pełnometrażowa, która różni się od innych filmów tym, że została w całości „namalowana”! W jej tworzeniu brało udział ponad 120 artystów-malarzy, którzy przez prawie dwa lata namalowali  65000 klatek filmowych!  W efekcie w filmie „zagrało” 95 obrazów malarza, które dzięki technice animacyjnej żyją na ekranie!

Te, i wiele innych informacji na temat filmu usłyszeli uczniowie przed seansem w ramach „lekcji w kinie” zamówionej przez organizatora. Dopiero po tym dydaktycznym wstępie zaproszono uczniów na film, w którym główną rolę grały kolorowe i niezwykle ujmujące obrazy holenderskiego malarza – Vincenta van Gogha; film, w którym twórcy próbują wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci artysty…

W sali panowała niezwykła atmosfera skupienia, zamyślenia, refleksji i wytchnienia, bo „Twój Vincent” to produkcja zdecydowanie odmienna od tych, które media oferują nam na co dzień.

Uczniowie docenili tę inność i po wyjściu z sali żywo wymieniali się spostrzeżeniami, pośród których dominowały choćby takie: „Świetny film!”, „Naprawdę mi się podobał”, „Ale super!”

Wycieczkę zakończyliśmy wizytą w Mc Donaldzie, przenosząc się tym sposobem do codziennego zgiełku i komercji, od których film na 90 minut nas oderwał.

materiał: Monika Kantorska-Suty

--> wstecz