Piątek, 19 kwietnia 2024 r. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Stowarzyszenie Patriotyczno-Historyczne 1939 zorganizowało „Marsz Pamięci”

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

Józef Piłsudski

W czwartym już zorganizowanym przez nasze Stowarzyszenie Marszu Pamięci oddaliśmy cześć zamordowanym we wrześniu 1939 roku mieszkańcom Sipior i okolic.
W samo południe wyruszyliśmy autokarem z Nakła aby po krótkiej drodze dotrzeć do Kowalewka Folwark gdzie leśnymi duktami dotarliśmy do pierwszego przystanku na trasie Marszu którym był cmentarz w Sipiorach. Na miejscu czekali na nas mieszkańcy Sipior wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Sipiory i Studzienki „Sąsiedzi”, oraz gronem pedagogicznym i uczniami miejscowej Szkoły Podstawowej.
W bolesną przeszłość tych ziem wprowadził nas pan Marcin Lisiewski, niestrudzony badacz lokalnej historii, który do końca marszu dzielił się z nami swoją wiedzą. Po złożeniu zniczy udaliśmy się do Józefkowa, a następnie pod budynek dawnej siedziby Gestapo gdzie odczytano wspomnienia uczestników tamtych tragicznych wydarzeń.
Marsz zakończyliśmy w świetlicy wiejskiej gdzie po posileniu się obejrzeliśmy film „Tryszczyn 1939” będący zapisem niemieckich zbrodni dokonanych na polskiej ludności w podbydgoskim Tryszczynie.

Tyle jeżeli chodzi o sam przebieg marszu, który jak każdy dotychczasowy udał się znakomicie.
Nas jako organizatorów cieszy bardzo wysoka frekwencja, która wyniosła ponad 80 osób!
To nasz i Wasz drodzy uczestnicy rekord- oby tak dalej.

IV Marsz Pamięci nie byłby tak udany gdyby nie wsparcie naszych Partnerów, z którymi SPH1939 podpisało porozumienie o współpracy:
-Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Sipiory i Studzienki „Sąsiedzi”
-Szkoła Podstawowa im. Pamięci Obrońców Niepodległości w Sipiorach
Słowa podziękowania kierujemy również dla:
-Pana Marcina Lisiewskiego
– Sołectwa Sipiory ( iście królewski poczęstunek!)
– 2 DH Szare Szeregi Kruszyn

Projekt „VI Spotkania z historią- Marsze Pamięci” powstał przy dofinansowaniu w ramach otwartego konkursu ofert nr 3/2016 na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań powiatu nakielskiego w 2016 roku w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, pod nazwą „KULTURA I SZTUKA”.

materiał: Stowarzyszenie Patriotyczno-Historyczne 1939

 

--> wstecz