Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Sympozjum z okazji 100. lecia odkrycia metody krystalizacji

Burmistrz Kcyni Marek Szaruga przewodniczył kcyńskiej delegacji, która w dniu 29 marca 2017 r. wzięła udział w sympozjum z okazji 100. rocznicy odkrycia metody krystalizacji przez prof. Jana Czochralskiego – „Cz-method” w Warszawie. Organizatorem sympozjum był Instytut Technologii Materiałów Eletronicznych (ITME). 

W skład delegacji weszli ponadto: Jan Kurant – radny Rady Miejskiej, popularyzator dorobku prof. Jana Czochalskiego, Michał Poczobutt – dyrektor szkoły podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni oraz uczniowie: Magdalena Kieca i Jakub Makarewicz – laureaci konkursów na szczeblu krajowym.

Sympozjum otworzył dyrektor ITME dr inż. Ireneusz Marciniak wraz z Burmistrzem Kcyni Markiem Szarugą. Pod adresem dyrektora Instytutu Burmistrz Kcyni skierował podziękowania i wyrazy uznania za wysiłki czynione przez tą instytucję, by przywracać dobre imię wybitnego naukowca i popularyzować jego dorobek. Historia Jana Czochralskiego, chłopaka z niewielkiego miasteczka dla wielu młodych ludzi – w tym mieszkańców Kcyni – staje się inspiracją i zachętą, by mierzyć wysoko, by rozwijać swoje talenty. Najlepszym tego dowodem jest obecność na dzisiejszym sympozjum tych uczniów, którzy w młodym wieku osiągają już pierwsze sukcesy – podkreślił Burmistrz. Zapewnił także, że pamięć o Janie Czochralskim w Kcyni trwa i jest rozwijana na różnych polach działalności.

Marek Szaruga przekazał także podziękowania dla prof. dr. hab. Anny Pajączkowskiej, wręczając jej pamiątkowy adres, w którym zostały zamieszczone następujące słowa: „Dzięki podejmowanym przez Panią działaniom w zakresie informacji, publicystyki, organizowania i współorganizowania sesji oraz sympozjów propagowano wiedzę o życiu i dokonaniach Jana Czochralskiego. To również dzięki Pani staraniom ustanowiono roku 2013 w Polsce Rokiem Jana Czochralskiego, za co szczególnie jesteśmy wdzięczni. Cenimy sobie Pani wsparcie i współpracę, efektem których jest m.in. wzbogacanie Izby Pamięci  Profesora w eksponaty związane z metodą Czochralskiego. Jako Honorowy Obywatel Kcyni stała się Pani ambasadorem naszego miasta promując nie tylko naszego rodaka, ale również miasto i gminę, z której pochodzi znakomity odkrywca i uczony na miarę XXI wieku.”  Burmistrz Kcyni wpisał się także do księgi pamiątkowej Instytutu.                

Po wręczeniu podziękowań zgromadzeni wspólnie obejrzeli film Dariusza Grzeszczyka pt. „Wielki powrót”. W słowie wstępnym reżyser podkreślił, że zbieranie materiałów do swojego filmu rozpoczął jeszcze przez formalną Uchwałą Senatu Politechniki Warszawskiej przywracającej Profesorowi dobre imię i przed ustanowieniem przez Sejm RP Roku 2013 rokiem Jana Czochralskiego.

Następnie przyszedł czas na dyskusję, w której swoje prezentacje przedstawili Jan Kurant oraz Michał Poczobutt.

Radny Rady Miejskiej przygotował prezentację zatytułowaną „Przywracanie pamięci, dobrego imienia i należnego miejsca w nauce polskiej i światowej„, w której zawarł wątki związane z biografią prof. Jana Czochralskiego oraz przegląd działań, podejmowanych już od dawna przez społeczność Kcyni, zmierzających do popularyzacji dorobku wybitnego chemika. Dyrektor szkoły Michał Poczobutt w swoim wystąpieniu stwierdził natomiast, że działania upowszechniające wśród uczniów wiedzę na temat dorobku patrona ich szkoły muszą odpowiadać ich pokoleniowości. Stąd szkoła próbuje „nadążyć” za zmieniającymi się środkami przekazu, organizując wiele inicjatyw atrakcyjnych w formie dla uczniów. Przykładem takiej akcji może być „flash mob” z Czochralskim na kcyńskim Rynku czy też ścieżka Czochralskiego w ramach geocachingu. Opowiedział także o działalności unikatowej w swoim charakterze Izby Pamięci, którą w ciągu 17 lat odwiedziło 3 tysiące młodych ludzi.

Sympozjum zakończyło wspólne zwiedzanie zakładów ITME: Zakładu Technologii Chemicznych, Zakładu Szkieł, Zakładu Materiałów Funkcjonalnych, gdzie naukowcy opowiedzieli o swojej pracy i zaprezentowali m.in. zastosowaniu tlenku grafenu w terapii nowotworowej, wytwarzaniu światłowodów fotonicznych oraz światłowodów ze zintegrowanymi mikrosoczewkami. Zdjęcia ze zwiedzania pracowni ITME dostępne w galerii poniżej.

Tekst i zdjęcia: Justyna Makarewicz /Urząd Miejski w Kcyni

--> wstecz