Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Sztandarowy projekt SPH 1939 dotarł do kcyńskiej podstawówki

„Spotkania z historią” czyli sztandarowy projekt SPH1939 dotarł również do Kcyni, a właściwie do uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego.

Aby uczynić lekcję historii „żywą” należy ją trochę … ożywić czyli dodać nowych bodźców. My ten efekt osiągnęliśmy poprzez wyciągnięcie uczniów ze szkolnych murów. Do miejsca w którym na każdym kroku czuć tragiczną historię wrześniowych dni 1939 roku. Do niedalekich Sipior.

Już po wyjściu z autokaru na naszych gości czekał żołnierz Batalionu Obrony Narodowej „Kcynia”. Który mając za ilustracje dawną siedzibę Gestapo (obecnie budynek szkoły podstawowej) opowiedział zgromadzonym słuchaczom o krwawych wydarzeniach z pierwszych dni wojny.
Następnie uczniowie udali się do budynku świetlicy wiejskiej gdzie odbyła się projekcja filmu ukazującego bohaterskie czyny polskich żołnierzy broniących naszych ziem przed niemiecką nawałą. Jako, że historii można również dotknąć zaprezentowaliśmy również kompletne wyposażenie każdej z walczącej stron, co wywołało tradycyjną falę entuzjazmu. Wielki entuzjazm przekuł się w równie wielki apetyt, co można było zaobserwować prędkością z jaką z talerzy znikała wojskowa ( a jakże!) grochówka.

Spotkanie z historią zakończyła tradycyjna zbiorowa fotografia, oraz plany kolejnych wspólnych działań. Niektóre z nich brzmią tak dobrze że już nie możemy się doczekać.

Specjalne podziękowania za pomoc w realizacji projektu kierujemy do
Przyjaciół naszego Stowarzyszenia:
-Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Sipiory i Studzienki „Sąsiedzi”
-Szkoła Podstawowa im. Pamięci Obrońców Niepodległości w Sipiorach
-Sołectwo Sipiory
-GRH WIKING

Dziękujemy!
SPH 1939

Projekt „Żywe lekcje historii” powstał przy dofinansowaniu w ramach otwartego konkursu ofert nr 1/2016 na wykonanie zadań publicznych związanych z realizacja zadań gminy Kcynia. W zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pod nazwą „Kultura i dziedzictwo narodowe”

materiał: Stowarzyszenie Patriotyczno-Historyczne 1939

--> wstecz