Piątek, 29 marca 2024 r. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Tajemnice wielkopolskich fotografii – relacja ze spotkania „Ciekawość świata”

Tajemnicom wielkopolskich fotografii z lat 1918-20 była poświęcona lutowa odsłona „Ciekawości świata”. Gościliśmy dr. Michała Krzyżaniaka, dyrektora Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. gen. Dowbora – Muśnickiego w Lusowie, który wprowadził nas w to zagadnienie. Jak wskazywał nasz prelegent, w przypadku tworzenia opisów do zdjęć z okresu Powstania Wielkopolskiego wielokrotnie zdarzają się błędy, które następnie są powielane w kolejnych publikacjach. Wiele z tych nieścisłości udało się wyeliminować, między innymi dzięki wiedzy, jaką zyskaliśmy analizując zdjęcia – podkreślał.

Praktycznie od początku Powstania Wielkopolskiego fotografowie dokumentowali wydarzenia dziejące się w Poznaniu i okolicy. Początkowo byli to zawodowi fotografowie, właściciele zakładów fotograficznych: Kazimierz Greger, Józef Puciński, Z. i K. Szymkowiak. Następnie dokumentowaniem wydarzeń zajmowali się fotografowie wojskowi, którzy nadawali zdjęciom sygnatury, w zależności o tego, jakiego zdarzenia dotyczyła fotografia – UW – uroczystości wojskowe, FN – front północny. Dzięki temu, że przy sygnaturze widnieje także numer zdjęcia (numery były nadawane rosnąco) można w przybliżeniu ustalić, w którym miesiącu roku 1919 powstała dana fotografia.

Przed prelekcją i po niej można było się zapoznać z wystawą pamiątek po powstańcu wielkopolskim Władysławie Wesół. Z inicjatywą zaprezentowania pamiątek, dokumentów, fotografii, zapisków wystąpił wnuk powstańca pan Henryk Wesół.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu. Poniżej galeria zdjęć z lutowej „Ciekawości świata”.

tekst i zdjęcia: Justyna Makarewicz/UM w Kcyni

--> wstecz