Czwartek, 28 marca 2024 r. Imieniny Anieli, Kasrota, Soni

To jest początek trudnych decyzji- pisze Burmistrz Kcyni w sprawie reorganizacji oświaty

Zakończyły się pierwsze konsultacje w sprawie reorganizacji oświaty w gminie Kcynia.
Reorganizacja sieci szkolnej wynika z konieczności dostosowania struktury oraz kosztów szkół gminnych do zmieniających się warunków demograficznych i stanu finansów publicznych z uwzględnieniem czynników takich jak:
-demografia – stan aktualny (liczba uczniów w klasach i liczba uczniów przypadająca na jednego nauczyciela),
-prognozy demograficzne (dane o przewidzianej liczbie dzieci i młodzieży w kolejnych latach),
-brak lub niewystarczająca rekrutacja do poszczególnych typów szkół,
-odległość między placówkami, stan dróg, możliwość dowożenia, czas dojazdu dzieci do szkół i przedszkoli w innych miejscowościach,
-stan budynków, wyposażenie w środki dydaktyczne, sale gimnastyczne,
-przyczyn ekonomicznych.

Te wszystkie aspekty musimy brać pod uwagę i bierzemy.
Reorganizacja oświaty w naszej gminie jest wynikiem trwającego i postępującego niżu demograficznego. I niezależnie od naszych przekonań oraz emocji, które wzbudza jest ona niezbędna i nieunikniona. Ma charakter ekonomiczno – organizacyjny zapewniający lepsze wykorzystanie bazy dydaktyczno – sportowej, zapewnienie lepszych warunków nauki dla dzieci i młodzieży, których liczba z roku na rok maleje. W ciągu ostatnich dwunastu lat liczba uczniów na terenie gminy zmalała o 621. To jest o tyle ile dzisiaj uczyłoby się w 12 szkołach takich jak szkoła w Sipiorach czy 1,5 szkoły podstawowej w Kcyni.

I. Szkoły Podstawowe w Sipiorach i Rozstrzębowie to szkoły, w których klasy są najmniej liczne. Klasy w Sipiorach liczą średnio 8 uczniów. Klasy w Rostrzębowie liczą średnio 8,7 ucznia. Na jednego nauczyciela przypada w tych szkołach 5,4 – 5,8 ucznia. Nie są to jednak jedyne szkoły z takim problemem. Dotyczy on również w nieco mniejszym stopniu szkół w Palmierowie, Dobieszewie i Laskownicy. Aby uchronić te pierwsze szkoły przed zamknięciem, w pierwszej kolejności złożyliśmy propozycję przejęcia ich przez Stowarzyszenia. Zapewniłoby to ich dalsze funkcjonowanie. Niestety nikt nie chce podjąć się takiego wyzwania, zarzucając nam z drugiej strony, że kierujemy się wyłącznie ekonomią…

II. Cel utworzenia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, w skład którego weszłyby: Liceum Ogólnokształcące, Technika i Szkoła Zawodowa:
1. Obecnie obie szkoły ponadgimnazjalne w Kcyni konkurują ze sobą o uczniów, co często jest ze szkodą dla gminy. Spora zdolna część młodzieży wyjeżdża do szkół średnich do innych miast. Jedna szkoła ponadgimnazjalna zarządzana przez jedną dyrekcję, będzie miała możliwość przyciągnięcia i zatrzymania uczniów poprzez zaproponowanie szerszej oferty oświatowej. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż w przypadku większej liczby uczniów jest możliwość optymalizacji oddziałów. W przypadku, gdy zgłosi się mniej uczniów niż wymagane minimum Zarządzający szkołą będzie miał możliwość zaproponowania innych kierunków, co jest bardzo często stosowane w dużych szkołach wielkomiejskich.
2. Dyrekcja Zespołu będzie również mogła bardziej racjonalnie gospodarować zasobami ludzkimi zarówno kadrą pedagogiczną jak i pracownikami obsługi.
3. Łatwiejsza będzie współpraca z Uczelniami Wyższymi, które zawsze chętniej współpracują ze szkołami posiadającymi większą liczbę potencjalnych kandydatów. Łatwiej będzie skłonić przedstawicieli Szkół Wyższych do przyjazdu i przedstawienia swojej oferty, gdy słuchaczami ma być np. pięćdziesięcioro maturzystów niż gdy jest ich dwudziestu.
4. Wspólne działania młodzieży na równym poziomie wiekowym, wspólne wyjazdy, wspólna zabawa pozwolą na lepszą integrację, niezwykle ważną w tym okresie dorastania.

Biorąc pod uwagę naturalne i oczywiste obawy rodziców zrobimy wszystko aby zapewnić młodzieży ciągłość edukacyjną i wychowawczą, aby w jak najlepszy sposób młodzież została przygotowana do zawodu i do matury.

III. Celem utworzenia samodzielnego Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich, które swoją siedzibę będzie miało w dawnym budynku Gimnazjum przy ul. E. Jurczyka jest:
1. Właściwe i racjonalne wykorzystanie istniejącej bazy oświatowej. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez przeniesienie dzieci ze szkoły w Dobieszewie do Chwaliszewa. Umożliwi to uczniom korzystanie z istniejącej przy szkole bazy sportowej oraz zapewni warunki nauki w większych klasach. Dzięki temu będzie również możliwość powiększenia przedszkola w Dobieszewie – przeniesienie go do budynku obecnej szkoły.
2. Znacznie lepsze wykorzystanie sali gimnastycznej istniejącej przy obecnym ZST, co w sytuacji funkcjonowania klasy sportowej przy gimnazjum jest bardzo istotne. Obecnie sala ta nie jest w pełni wykorzystywana a boisko praktycznie wcale.
3. Zostanie zachowana ciągłość edukacyjna i wychowawcza, gdyż uczniowie „przejdą” do nowych szkół czy obiektów wraz ze swoimi dotychczasowymi nauczycielami. Dotyczy to również uczniów z gimnazjum w Kcyni, po to, aby jak najlepiej zostali przygotowani do egzaminu gimnazjalnego. Ewentualne zmiany rozciągnięte będą w czasie, tak, aby dzieci tego nie odczuły.

Obowiązkiem gminy, jest dowóz uczniów do szkół i w tym przypadku będziemy starać się, tak jak dotychczas, aby stworzyć jak najlepsze warunki dowozu.
W pierwszym tygodniu po feriach odbędą się konsultacje z Radą Pedagogiczną (RR) i rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej w Dobieszewie, RP oraz z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej w Laskownicy, oraz spotkania z samorządami uczniowskimi i uczniami ZSO i ZST.
Raz jeszcze zaproponowałem Radzie Rodziców przy Zespole Szkół Ogólnokształcących ponowne rozmowy. Jestem gotowy na wszelkie sugestie i rozmowy, dla dobra uczniów i kcyńskiej oświaty. Spotkamy się 26 stycznia godz.16.oo w ZSO.

Drodzy Mieszkańcy Naszej Gminy!
To jest początek trudnych decyzji, dlatego będą wdzięczny Państwu za wsparcie a w przypadku pytań i wątpliwości bardzo chętnie się z Państwem spotkam.
Z wyrazami szacunku
Marek Szaruga

źródło: www.kcynia.pl

fot. Robert Koniec

--> wstecz