Poniedziałek, 21 stycznia 2019 r. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Tomasz Stanek opowiedział o swojej podróży do Meksyku, Gwatemali i Hondurasu

Spotkaniem dotyczącym Meksyku rozpoczęliśmy tegoroczną odsłonę cyklu „Ciekawość świata”. Tegoroczne spotkania zapowiadają się bardzo interesująco i różnorodnie. Na stronie www.dzwiekowearchiwum.kcynia.pl zamieszczony jest pełny schemat prelekcji w I połowie 2018 roku.

W dniu 8 stycznia naszym gościem był Tomasz Stanek – pszczelarz, właściciel pasieki, prywatnie zaś podróżnik, zwiedzający odległe zakątki globu. Opowieści pana Tomasza słuchało liczne grono mieszkańców, którzy przybyli na pierwsze w tym roku spotkanie.

Pan Tomasz opowiedział o swojej podróży do Meksyku, Gwatemali i Hondurasu, którą odbył 3 lata temu. W trakcie spotkania nie zabrakło pokazu zdjęć z wyjazdu, opowieści o kulturze Majów, historii Meksyku. Nasz gość przywiózł ze sobą na spotkanie oryginalne meksykańskie ponczo i sombrero. 

Podziwialiśmy na zdjęciach świątynie wybudowane przez Majów, dowiedzieliśmy się o wierzeniach Azteków i budzących grozę ich religijnych rytuałach. Nie zabrakło opowiadania o historii Meksyku – najazdu Hiszpanów pod wodzą Korteza, przerażenia króla Montezumy, który myślał, że oto spełnia się jego proroctwo o brodatym następcy, który go pokona.

Już teraz zapraszamy Państwa na kolejne spotkanie, które zaplanowane jest na dzień 8 lutego o g. 17.30. Naszym gościem będzie Karol Soberski – dziennikarz, badacz historii lokalnej, który opowie o historii pałacu w Popowie-Ignacewie i jego dziedzicu. Poruszy także wątki kcyńskie w wojennej historii Gniezna. Podczas spotkania będzie można nabyć książki autorstwa p. Karola. Spotkania z cyklu „Ciekawość świata” odbywają się w Urzędzie Miejskim w Kcyni od października 2013 r. Dotychczas odbyło się 50 wykładów, wieczorów autorskich czy projekcji filmów dokumentalnych. Organizatorem jest Urząd Miejski w Kcyni.

Tekst i zdj. Justyna Makarewicz

--> wstecz