Środa, 24 kwietnia 2024 r. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Uczniowie z Palmierowa obejrzeli plenerową wystawę

25 września 2019 r.  klasy VII – VIII ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Palmierowie wraz z  p. Aleksandrą Kulczyńską – Milik i p. Mirosławem Grabarskim wybrały się do Kcyni, aby obejrzeć plenerową wystawę  „Losy kcynian w czasie II wojny światowej”, zorganizowaną przed Urzędem Miejskim oraz poznać miejsca związane z II wojną światową.

Pierwsze kroki skierowaliśmy na kcyński rynek, gdzie czekała  p. Justyna Makarewicz – specjalista ds. kultury, oświaty i ewidencji zabytków UM w Kcyni. Pani Makarewicz opowiedziała nam o tym , jak Dźwiękowe Archiwum Kcyni pozyskało materiały wykorzystane w przygotowaniu wystawy. Omówiła poszczególne plansze, szczegółowo zaznajamiając nas  z informacjami na temat pierwszych dni września 1939 roku na terenie Kcyni i w najbliższej okolicy. Ciekawostką było porównanie wyglądu miasta sprzed 80 lat do zabudowy współczesnej. Jeden z uczniów odszukał‚ nawet informację, iż brat jego dziadka uciekł sprzed plutonu egzekucyjnego i przeżył wojnę. O losie tych, którym nie udało się  zbiec opowiadał później przyszłym pokoleniom.

Po krótkiej przerwie na ogrzanie się i spożycie posiłku ruszyliśmy na spacer po Kcyni. Zatrzymywaliśmy się w miejscach ważnych, będących „niemymi świadkami” historii. Poznaliśmy więc dzieje kamienicy przy ulicy Rynek 14, w której mieściło się więzienie gestapo i w której zamordowano burmistrza Kcyni Stefana Drożdżyńskiego.  Następnie przeszliśmy ulicą Strażacką na miejsce, gdzie stała żydowska synagoga. Stamtąd ruszyliśmy w kierunku Żurawi, do tzw. Piaśnicy , gdzie znajduje się pomnik upamiętniający zamordowanych tam mieszkańców Kcyni,      w tym kilkunastu młodych Żydówek . Pani Makarewicz zaprezentowała wzruszające wspomnienia naocznego świadka tamtych wydarzeń. Na zakończenie zaapelowała do nas, abyśmy nigdy            nie zapomnieli o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej.

Po dwugodzinnym zwiedzaniu wróciliśmy spacerem do szkoły na dalsze zajęcia.

tekst i fot. Weronika Ślipek – uczennica klasy VIII

--> wstecz