Sobota, 20 kwietnia 2024 r. Imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha

Urok Przystani Powiat Nakielski zamknięty w obiektywie

Niespełna tydzień minął od najdonośniejszej imprezy w powiecie nakielskim – Przystani w kolorze blue. Koncertowy kurz jeszcze nie opadł, upalna pogoda podobnie utrzymała swego ducha, jednakże –  w  cieniu minionych wydarzeń – warto przyjrzeć się Przystani Powiat Nakielski. Przyglądać będziemy się dosłownie, bo w obiektywie, oraz metaforycznie – zagłębiając się w historię i przyszłość naszej mariny.

Dzień przed imprezą do Przystani Powiat Nakielski zawitała delegacja z partnerskiego Powiatu Elbe-Elster z Niemiec. Z naszymi zachodnimi sąsiadami od lat łączy nas dziedzictwo kulturowe, gospodarcze i rzeczne. Nasza wspólna historia przez wiele lat była bardzo skompilowana, jednakże – nie zaprzeczając temu, co było – dzisiaj budujemy przyjacielskie i mądre relacje.

Cofnijmy się do pierwszego rozbioru Polski i przyłączeniu naszego regionu do Prus. Od tamtego czasu Nakło notabene nad Notecią coraz silniej związane było z komunikacją rzeczną. W tym okresie rozpoczęto budowę Kanału Bydgoskiego w wyniku czego ożywił się gospodarczo-demograficzny charakter „obwodu nakielskiego”. W drugiej połowie XIX wieku rozwinął się port rzeczny w Nakle. Nie bez powodu też o dzisiejszej stolicy Powiatu Nakielskiego mówiło się „miasto trzech kultur”. Miejsce to, na przełomie XIX i XX wieku, zamieszkiwały aż trzy narodowości wyznaniowe: Polacy – w większości katolicy, Niemcy – ewangelicy oraz Naród Żydowski.

Kolejna wizyta naszych zachodnich partnerów z Elbe-Elster była okazją do wielu rozmów także na temat Przystani. Dzięki powstaniu tego urokliwego miejsca oraz możliwości bazowania na śródlądowej tradycji naszego regionu zapoczątkowanej przez niemieckich przemysłowców Nakło ma szansę „powrotu nad Noteć” przy wspólnych działaniach z samorządem gminnym. Dobrym tego przykładem może być kwitnąca przystań w Barcinie czy wielkopolskim Ślesinie. Warto wspomnieć również o Międzynarodowej Drodze Wodnej E70 ciągnącej się od Danii przez naszą Noteć aż do Litwy. Podczas pobytu delegacji w Polsce rozmawiano o rewitalizacji i zagospodarowaniu nadrzecznych terenów przyległych do Noteci oraz o perspektywie doprowadzenia rzeki do II klasy żeglowności, która umożliwi swobodną turystykę wodną i ułatwi remonty śluz.

Tymczasem zachęcamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z ostatniej Przystani w kolorze blue!

Autor: Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią – Monika Oleś

Zdjęcia: T. Miłowski, M. Oleś, A. Prusakowski, P. Ślagowski, R. Zmarzły

--> wstecz