Piątek, 19 kwietnia 2024 r. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Czy ustawa dekomunizacyjna wymaże? Będzie nowa ulica?

Efekt rządowej polityki dotrze także do Kcyni, gdyż Samorząd będzie musiał zmierzyć się z ustawą „dekomunizacyjną”, która w naszym przypadku odniesie się do konieczności zmiany nazwy ulicy 22 stycznia w Kcyni.

Zgodnie z art. 1, pkt 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Ustawa określa, że za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.- wyjaśnia Instytut Pamięci Narodowej.

W tej sprawie Rada Miejska w Kcyni musi podjąć uchwałę o zmianie nazwy ulicy. Nastąpi konieczność wymiany dokumentów i wszystkich formalności związanych z wejściem w życie „Ustawy dekomunizacyjnej”. Radni będą musieli podjąć taką uchwałę, nadać innego Patrona tej ulicy i nie mają na to dużo czasu.

W przypadku niewykonania tego obowiązku wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nową – zgodną z duchem ustawy – nazwę, w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym upłynął wyżej wymieniony 12-miesięczny termin.

Zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 r. mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność.

Zgodnie z Ustawą (art. 5. ustęp 1) pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

Samorząd Olsztyna podobnie jak Kcynia ma ul. 22 Stycznia. Aby uniknąć zmian dotyczących ustawy w uzasadniono, że nazwa ulicy upamiętnia wybuch powstania styczniowego w 1863 roku, a nie wkroczenia do miasta Armii Czerwonej.

Jak będzie w Kcyni? Ulica 22 Stycznia zostanie, czy wojewoda narzuci nową nazwę ulicy, bo termin minął 2 września.

 

tekst i fot. Robert Koniec

 

--> wstecz