Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Uwaga! BEZPŁATNE szczepienia przeciwko pneumokokom!

Wzorem roku ubiegłego, także i w roku bieżącym zrealizowane zostaną szczepienia przeciwko pneumokokom, skierowane do dzieci z terenu gminy Kcynia, które przynależą do NZOZ Nasza Przychodnia w Kcyni (realizatora projektu). Bezpłatnymi szczepieniami zostaną objęte dzieci między 24 a 36 rokiem życia (czyli nieobjęte obowiązkowym szczepieniem wpisanym na ministerialną listę 1 stycznia 2017 roku i dotyczącym nowonarodzonych dzieci). W 2017 roku udział w przedsięwzięciu zadeklarowało 41 samorządów terytorialnych województwa kujawsko – pomorskiego, w tym gmina Kcynia (jako jedyny samorząd z terenu powiatu nakielskiego), które pokryją połowę kosztów przeprowadzenia szczepień. Zaplanowano wykonanie 3282 szczepień. Samorząd województwa na realizację programu przeznaczył pół miliona złotych.

Do szczepienia kwalifikować będą się dzieci, które ukończyły 24 miesiące życia a nie ukończyły jeszcze 36 miesięcy. Szczepienia są CAŁKOWICIE BEZPŁATNE.

Środki na szczepionki pochodzą z dotacji z budżetu gminy i z dotacji pozyskanej z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (50% na 50%).

Zgłoszenia dzieci przyjmujemy pod numerem tel. 52 589 37 30 lub osobiście w pokoju nr 205 Urzędu Miejskiego w Kcyni do dnia 15 czerwca 2017 .

 „Dzięki uprzejmości i dobrej współpracy Gminy z panem dr Piotrem Prusakiem oraz panią dr Joanną Pstrągowską, udało się w krótkim czasie opracować niezbędną dokumentację i złożyć ją w odpowiedzi na konkurs, za co serdecznie dziękujemy. Wszystkie dokumenty przygotowane zostały należycie, z najwyższą starannością, dzięki czemu udało się uzyskać wsparcie w postaci środków województwa” – informuje pracownik UM w Kcyni p. Ewa Hałas odpowiedzialna za promocję zdrowia z ramienia gminy.

Nasza przychodnia” znalazła się w gronie 41 realizatorów projektu. Łączna kwota przeznaczona na szczepienia w Gminie Kcynia wyniesie 9.000,00 zł, z czego połowę pokryje samorząd województwa, połowę samorząd gminy.

 

W przypadku większej liczby zgłoszeń (niż zaplanowana ilość 30 dzieci), o kolejności decydować będą dodatkowe kryteria opracowane przez komisję. Podkreślić należy, iż jesteśmy jedynym samorządem na terenie powiatu nakielskiego, który w ramach promocji zdrowia od 3 lat z powodzeniem realizuje ten ważny projekt.

***********************************************************

 

Pneumokoki to groźne bakterie odpowiadające za większość zakażeń wieku dziecięcego. Najlepszą ochroną przed tymi bakteriami są szczepienia profilaktyczne. W Polsce szczepienia przeciwko pneumokokom są zalecane przez ekspertów, ale nie refundowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego przez Państwo. To oznacza, że rodzice, którzy chcą zaszczepić swoje dzieci, sami muszą ponieść koszt szczepionki. Dlatego też Gmina Kcynia wraz z NZOZ Nasza Przychodnia w Kcyni przystępują do kolejnej edycji programu szczepień ochronnych przeciwko pneumokom.

Jeszcze w 2016 roku Gmina Kcynia zadeklarowała chęć udziału w tym programie. Zgodnie ze zmienionymi od 2015 roku zasadami, realizatora programu nie wybiera Urząd Marszałkowski (jak to było w przypadku badań w kierunku WZW typu B i C). Ogłoszony został natomiast otwarty konkurs ofert, w którym dbając o dobro najmłodszych pacjentów, udział wziął Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Nasza Przychodnia” w Kcyni.

Cele programu:

  • spadek częstości występowania IChP u dzieci szczepionych,
  • redukcja hospitalizacji spowodowanych potwierdzonym radiologicznie zapaleniem płuc u dzieci w wieku 2-4 r.ż.,
  • redukcja częstości wizyt ambulatoryjnych oraz zalecanych antybiotykoterapii spowodowanych ostrym zapaleniem ucha środkowego.

Przedmiot programu:

  • szczepienie dzieci w wieku 24-36 miesiąc życia przeciwko pneumokokom z użyciem szczepionki koniugowanej 13-walentnej.

Adresaci programu:

  • Dzieci w wieku 24-36 miesiąc życia, które wcześniej nie były szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom, będące mieszkańcami gmin, które wyraziły wolę realizacji programu,
  • Nabór dzieci z gmin, które przystąpiły do Programu przeprowadzają wybrani w drodze konkursu ofert realizatorzy we współpracy z instytucjami/osobami na terenie gminy.

Program realizowany jest w partnerstwie z samorządami terytorialnymi. Zadaniem samorządów terytorialnych przystępujących do realizacji Programu jest prowadzenie kampanii medialnej, współpraca z realizatorami programu oraz pokrycie kosztów wykonania szczepień dla dzieci, będących mieszkańcami gminy w 50%.

W 2015 r. do Programu przystąpiło 17 samorządów terytorialnych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, w tym Gmina Kcynia, w 2016 roku – 37 samorządów, w 2017 – 41 samorządów.

 

Tekst: Ewa Hałas, materiały: Urząd Marszałkowski w Toruniu

--> wstecz